Close

Co warto wiedzieć o wkładzie własnym kiedy myślisz o kredycie hipotecznym?

Każdy, kto planuje zakup domu lub mieszkania, wie doskonale, że bez zaciągnięcia kredytu hipotecznego raczej się nie obejdzie. Żeby tego było mało, konieczne jest też zgromadzenie odpowiedniej kwoty wkładu własnego. Co powinno się o nim wiedzieć?

Czym jest wkład własny?

Mówiąc o wkładzie własnym, ma się na myśli, konkretną sumę kapitału, która jest uzbierana przez kredytobiorcę i stanowi część wartość kupowanego przedmiotu. Wraz z udzieloną kwotą kredytu na przykład hipotecznego, daje możliwość pokrycia kosztów zakupu domu czy mieszkania. Innymi, wkład własny odpowiada pewnemu procentowi ceny, którą kredytobiorca pokrywa z własnej kieszeni.

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny a wkład własny jest problemem analizowanym na hipotekakredyt.pl, gdzie wyjaśnione zostaje dokładniej, w jaki sposób to funkcjonuje. Należy pamiętać, że obecnie banki podchodzą do tej kwestii bardzo zróżnicowanie, choć co ważne praktycznie każdy z nich wymaga, by posiadać odpowiednią sumę pieniędzy już na starcie. Uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest praktycznie niemożliwe, choć mało kto wie, że nie zawsze musi być to tylko gotówka. Banki mogą zażądać także innych zabezpieczeń, ale należy pamiętać, że współcześnie nie ma co liczyć, że otrzyma się kredytowanie na całą sumę.

Ile wynosi minimalna ilość wkładu własnego?

Jeszcze kilkanaście lat temu, można było dostać kredyt ba 100% wartości, a czasem nawet więcej, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. Wymogi stawiane kredytobiorcom z roku na rok rosły i obecnie przyjmuje się, że minimalny wkład własny powinien wynosić 20%. Oczywiście znajdą się banki, które zezwalają na mniejsze kwoty i przeważnie jest to 10% wartości. Rzecz jasna niższy wkład własny, zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami w postaci ubezpieczenia od niskiego wkładu czy innych form zabezpieczeń.

Co daje wkład własny?

Posiadanie wkładu własnego ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o ocenę banku. Klient posiadający oszczędności w określonej kwocie, uważany jest za bardziej wiarygodnego. Co więcej, im wyższym wkładem własnym się dysponuje, tym więcej korzyści się zyskuje. Chodzi przede wszystkim o to, że wykładając od ręki daną sumę, kwota kredytowania będzie niższa. Co za tym idzie, wiąże się to też z lepszymi warunkami – niższymi ratami, krótszym czasem spłaty, mniejszymi opłatami. W ten sposób obciążenie budżetu domowego nie jest tak duże, co pozwala na wygodniejsze życie, bez obaw o to, że zabraknie pieniędzy choćby na spłatę zobowiązania.

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Obecnie, uzyskanie kredytu hipotecznego bez posiadania choćby minimalnego wkładu własnego jest niemożliwe. Dla banku ta konkretna kwota stanowi ważne zabezpieczenie, które zostało wymuszone przez Komisję Nadzoru Finansowego, pod nazwą Rekomendacja S. To jednak nie oznacza, że szanse na uzyskanie finansowania są całkowicie przekreślone. Wkładem własnym nie musi być tylko gotówka. Można nim być inna nieruchomość czy działka budowlana. Jeżeli posiadamy konta IKE lub IKZE, także da się przeznaczyć zgromadzone na nich pieniądze na cele kredytowe. Zastaw na obligacjach lub papierach wartościowych także może stać się zabezpieczeniem.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top