Close

Co zrobić kiedy mam długi? Jak wyjść z długów?

Wyjście z długów nie jest sprawą prostą, ale też nie jest niemożliwe. Bardzo dużo zależy od tego, na jakie kwoty zaciągnęliśmy zobowiązania i gdzie. W sytuacji, gdy dostajemy pismo od komornika, trzeba podjąć konkretne kroki, aby jak najszybciej wyjść na prostą i nie pogarszać jeszcze swojego położenia. Jak wyjść z długów, gdzie szukać pomocy? Tutaj znajdziesz kilka pomysłów na rozwiązanie tego problemu.

Skąd dowiedzieć się, czy mam długi?

W życiu spotykają nas różne sytuacje, zdarza się, że jesteśmy w tak trudnym położeniu, że wzięcie pożyczki jest jedynym rozwiązaniem. Jeśli jednak faktycznie nie ma innego wyjścia, to należy od razu zaplanować dokładnie spłatę tego zobowiązania, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Niestety, większość osób nie potrafi sobie poradzić i kiedy już zrobi pierwszy krok, to z każdym kolejnym coraz bardziej się pogrąża, czasem zupełnie tracąc kontrolę nad swoimi finansami.

Pierwszym ruchem, który powinno się wykonać, aby wyjść na prostą, jest sprawdzenie, jak duże ciąży na nas zadłużenie. Jak sprawdzić swoje długi radzi blog pożyczki-online.pl, wiele praktycznych wskazówek znajdziemy też na blogach poświęconych tematyce finansów domowych.

Co i ile może zabrać komornik?

Kiedy nasza sprawa trafi już do komornika, możemy być pewni, że niebawem część naszego majątku zostanie zajęta. Obowiązujące przepisy pozwalają mu na zajęcie:

  • konta bankowego,
  • wynagrodzenia za pracę,
  • ruchomości (w tym rzeczy takie jak samochód, komputer i inne przedstawiające jakąś wartość),
  • nieruchomości (na wniosek wierzyciela),
  • wierzytelności,
  • praw autorskich oraz praw majątkowych, które można sprzedać,
  • środków w postaci papierów wartościowych, akcji.

Oczywiście nie oznacza to, że komornik może pozbawić nas całkowicie środków do życia. Jeśli chodzi o świadczenia, to nie wolno mu odebrać dłużnikowi świadczeń rodzinnych, alimentów, zasiłków, 500+, dodatków poporodowych i dla sierot, świadczeń wychowawczych i integracyjnych, zasiłków dla opiekunów. Nie wolno mu też zająć rzeczy osobistych, w tym codziennych ubrań, bielizny, urządzeń domowych (takich jak lodówka, kuchenka, pralka itp.), przedmiotów niezbędnych do nauki oraz praktyk religijnych itd.

Jak wyjść z długów?

Wyjście z długów to często długotrwały proces, nie mniej warto przez niego przebrnąć, żeby zacząć nowe życie bez zobowiązań finansowych. Jest kilka kroków, które należy wykonać. Pierwszym z nich są negocjacje z wierzycielem. Jeśli tylko jest to możliwe, powinniśmy spróbować ustalić korzystniejsze warunki spłaty, którym jesteśmy w stanie podołać. Inną możliwością jest konsolidacja długów. W przypadku, gdy uda się znaleźć przychylny bank, możemy wszystkie zobowiązania połączyć w jedno i spłacać je wspólną ratą. To wyjście ma również tę zaletę, że wydłużany jest okres, w którym możemy zwrócić należności, a miesięczna kwota do zapłaty jest mniejsza.

W sytuacji gdy sprawy zajdą już naprawdę daleko i nie mamy możliwości spłaty nawet niewielkiej raty miesięcznie, jedynym wyjściem pozostaje zgłoszenie upadłości konsumenckiej. Coś takiego można zrobić raz na 10 lat. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, który zdecyduje o tym, czy możliwe jest całkowite lub częściowe umorzenie długów. W tym drugim wypadku ustali też plan spłaty pozostałej części długów.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top