Close

Handel z dźwignią na kryptowalutach

Tradycyjny handel na giełdzie kryptowalut, opiera się na obracaniem własnym kapitałem. Chcąc kupić bądź sprzedaż walutę internetową, musimy posiadać środki na pokrycie inwestycji. W praktyce oznacza to, że dysponując środkami w wysokości 20 bitcoinów, przy wzroście jego kursu o 5% zarabiamy jedynie 1 BTC. Na większe zarobki w tym przypadku, możemy liczyć posiadając duże środki inwestycyjne lub liczyć na ogromny wzrost wartości kupionej kryptowaluty.

Najpopularniejsze platformy z dźwignią

Na rynku istnieje wielu graczy w postaci giełd kryptowalut oferujących dźwignie. Propozycja każdej z nich jest inna i różni się m.in. wielkością lewaru, dostępnością aktywów czy wymaganym kapitałem początkowym. Do największych platform tego typu z pewnością można zaliczyć BitMEX (dowiedź się więcej o platformie) oraz eToro.

Handel z dźwignią

Inaczej zwany handel przy użyciu depozytów zabezpieczających, pozwala nam na osiągnięcie dużo większego zysku, nawet gdy nie posiadamy znaczącego kapitału. W tym wypadku fundusze pożyczamy od innych inwestorów giełdy, za określoną opłatą manipulacyjną. Tym sposobem, jesteśmy w stanie osiągnąć dużo większy profit w krótszym czasie i znacząco zwiększyć nasz początkowy kapitał.

Przypuśćmy, że posiadamy 20 BTC zakupionych z własnej kieszeni. Pożyczając 60 BTC od inwestora, dostajemy wysokość dźwigni na poziomie 1:4 (oznacza to, że 1/4 zainwestowanych środków należy do nas). W przypadku przemyślanej inwestycji i wzrostu kursu zakupionej kryptowaluty o 20%, możemy liczyć na zysk aż o 80%.

Należy pamiętać, że w przypadku dźwigni możemy określić tak zwaną pozycję. W tym wypadku przewidujemy oczekiwany wzrost, lub spadek kursu waluty. Niezależnie od pozycji,pojawia się problem pożyczonego kapitału, którego nie dostaliśmy przecież za darmo. Strata może nastąpić niezależnie od sposobu inwestycji. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające zabezpieczyć naszą lokatę.

Mechanizm Stop Loss pozwala nam na określenie maksymalnej straty, na którą jesteśmy w stanie się zgodzić w przypadku niekorzystnej zmiany kursu. Działa to za nas automatycznie. Ustalamy jedynie ile procent jesteśmy w stanie zaryzykować, nie mając jednocześnie szans na większą stratę niż określona. Na podobnej zasadzie działa mechanizm odwrotny, tak zwany Take Profit. Określamy tutaj poziom zysku, przy którym pozycja ma zostać zamknięta. Instrument ten pomaga zapobiec sytuacji, w której nie zdążyliśmy sprzedać waluty po kursie dla nas korzystnym.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top