W dzisiejszych czasach wzięcie kredytu w banku nie jest niczym nadzwyczajnym. Tak naprawdę większość osób, które chcą kupić np. nieruchomość, decyduje się na złożenie wniosku kredytowego do banku, gdyż odkładanie pieniędzy, aby uzbierać znaczną sumę, jest wyjątkowo trudne przy aktualnym poziomie inflacji i stale rosnących cenach mieszkań. Kredyt wydaje się zatem jedynym sensownym rozwiązaniem, jednak aby go otrzymać, należy spełniać konkretne warunki.
Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt?
To nie jest proste pytanie, gdyż wiele zależy od tego, jak duży kredyt chcemy uzyskać. Odpowiednio duże zarobki to jeden z czynników, na podstawie których banki obliczają zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów. Oczywiście im wyższe zarobki, tym lepiej, zwłaszcza jeśli naszym celem jest uzyskanie kredytu hipotecznego. Nieco łatwiej jest w przypadku kredytów gotówkowych, które zwykle udzielane są na niższe sumy, gdyż kwota takiego kredytu może wynosić maksymalnie 255 550 zł (jest to limit nałożony przez ustawę o kredycie konsumenckim). Teoretycznie na zaciągnięcie niewielkiego kredytu gotówkowego ma szansę nawet osoba zarabiająca najniższą krajową, jeśli jej koszty utrzymania są niskie i nie spłaca już innych zobowiązań, np. w postaci miesięcznych rat za sprzęt AGD lub inne zakupy.
To, jak uzyskać kredyt gotówkowy wyjaśnia kredyt-top.pl, my natomiast skupimy się na ogólnych kwestiach dotyczących warunków przyznawania różnych kredytów przez banki.
Co jeszcze trzeba zrobić, aby dostać kredyt?
Jak już wspomnieliśmy, wysokie zarobki to nie wszystko. Bank, który rozpatruje wniosek kredytowy, zwraca uwagę także na źródło dochodów potencjalnego kredytobiorcy. W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony, gdyż ich dochody są według banku najmniej zagrożone. Choć wiele osób się przed tym buntuje, problemy z uzyskaniem kredytu mają dość często przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, których firmy są bardzo młode lub operują na trudnym rynku, co niesie za sobą duże ryzyko.
Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu, warto zainteresować się tym, jak wygląda nasza historia w bazach, do których zaglądają banki, a konkretnie w BIK, BIG oraz KRD. Szybsza spłata ewentualnych zobowiązań, takich jak np. raty za telewizor, może pozytywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową.
Jak sprawdzić, czy mam szansę na kredyt w banku?
Składanie wniosku kredytowego, aby dowiedzieć się, czy mamy szanse na otrzymanie kredytu bez wcześniejszego „zbadania” tematu nie jest dobrym pomysłem. Każde wystosowane zapytanie do banku obniża nasz scoring, dlatego warto w pierwszej kolejności skorzystać z takich narzędzi, jak kalkulator kredytowy, czy kalkulator zdolności kredytowej oraz zasięgnąć opinii doradcy podatkowego. Profesjonalny doradca zbierze od nas wszystkie niezbędne informacje, a następnie przeprowadzi symulacje, dzięki czemu otrzymamy bardzo konkretne informacje na temat tego, na jaką decyzję ze strony banku możemy liczyć.