Close

Jak dieta niskowęglowodanowa wpływa na zdrowie?

Dieta niskowęglowodanowa budzi emocje od wielu lat — ma swoich zwolenników i przeciwników. Polega ona na mniej lub bardziej restrykcyjnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Wielu osobom na takiej diecie jest łatwiej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Czy warto przejść na dietę low-carb? 

Czym się charakteryzuje dieta pudełkowa niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa, inaczej nazywana low-carb, zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów, które stanowią główne źródło energii dla organizmu. Zakłada się, że do prawidłowej pracy mózgu należy spożywać dziennie 130-150 gramów węglowodanów. W przypadku gdy podaż węglowodanów wynosi 20-50g dziennie, to po pewnym czasie organizm wchodzi w stan ketozy. Co to oznacza? 

Oznacza to, że ciała ketonowe (produkty metabolizmu tłuszczu) stają się głównym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała, zastępując tym samym glukozę. Z tego względu dieta niskowęglowodanowa zaliczana jest do diet odchudzających — zmiana proporcji składników odżywczych sprzyja efektywnemu chudnięciu. W diecie low-carb dzienny podaż węglowodanów nie przekracza 25% zapotrzebowania na energie. 

Dla kogo odpowiednia jest dieta niskowęglowodanowa?

Diety low-carb nieustannie cieszą się zainteresowaniem wielu osób, a ogrom cateringów dietetycznych (w tym primate.diet na terenie Płocka i innych miast) ma ją w swojej ofercie. Takie ”pudełka na jedzenie” to niesamowity komfort! Tylko czy wszyscy mogą zamówić pudełkową dietę niskowęglowodanową? 

Jak się okazuje najbardziej restrykcyjna jej wersja, dieta ketogenna, stosowana jest u osób cierpiących na padaczkę lekooporną. Jej działanie zaczyna się sprawdzać również u innych jednostek chorobowych jak np. alzheimer. Jednak u osób zdrowych długoterminowe stosowanie diety niskowęglowodanowej nie jest zalecane. Nie poleca się jej również osobom ograniczającym przyjmowanie produktów odzwierzęcych, ponieważ w tym przypadku jej prawidłowe zbilansowanie jest niezwykle trudne. 

O czym należy pamiętać, przechodząc na dietę niskowęglowodanową?

Niezależnie od rodzaju diety — powinna ona dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nierzadko jest tak, że skupiając się na eliminacji węglowodanów, zapomina się o spożyciu witamin i minerałów. Szczególnie tych, które znajdują się tylko w węglowodanach. Równie często jest tak, że dieta obfita jest w białko lub złej jakości tłuszcze, co negatywnie odbija się na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, np. może dojść do wystąpienia chorób układu krążenia. 

Jeżeli czujesz się niepewnie, szukając odpowiednich przepisów na dietę pudełkową, warto zdecydować się na dietę pudełkową low-carb. Wybór odpowiedniego cateringu dietetycznego daje gwarancje, że Twoja dieta będzie zbilansowana, a do tego smaczna. Co więcej, pudełka z jedzeniem trafiają od razu pod wskazany adres o określonej godzinie, nie tracisz więc czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków. Pamiętaj jednak, aby przed wyborem diety niskowęglowodanowej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Może się okazać, że stan zdrowia nie pozwala na stosowanie diety low-carb. 

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top