Close

Jakich składników w kosmetykach powinno się unikać?

Skóra jest bardzo ważnym organem. Posiada naturalną barierę ochronną, ale i tak wymaga właściwej pielęgnacji oraz regularnego oczyszczania. Niestety, nie wszystkie kosmetyki są dla skóry przyjazne – czego się wystrzegać, aby nie zniszczyć sobie cery?

Czy naturalne kosmetyki są lepsze?

Generalnie tak. W naturalnych kremach czy balsamach dominują składniki pozyskiwane prosto z natury, a syntetyki są głównie po to, by nadać kosmetykom odpowiednią konsystencję i wydłużyć ich trwałość. Naturalne kosmetyki, do kupienia na https://eranatura.pl/, nie podrażniają skóry, idealnie się nadają do cery wrażliwej, trądzikowej, naczynkowej, ale i w tym przypadku zawsze powinno się sprawdzić, czy w składzie nie ma niczego potencjalnie niebezpiecznego.

Jakie składniki są groźne dla skóry?

Kosmetyk nie musi być w stu procentach naturalny, bo i wśród syntetyków są składniki przyjazne dla skóry. Jest zasada, że im krótsza lista składników, tym lepiej, jednak kluczowe jest to, z czego konkretnie składa się formuła – w wybieranych produktach nie powinno być:

  • parabenów
  • silikonów
  • olejów mineralnych
  • parafiny
  • SLS i SLES
  • sztucznych barwników i substancji zapachowych
  • formaldehydu
  • PEGów

Dlaczego są one groźne? Głównie dlatego, że są dość agresywne i przez to mogą powodować alergie, niszczą naturalną warstwę lipidową, zapychają pory i zaburzają prawidłowy metabolizm skóry, bywają chorobotwórcze. Mogą się wydawać skuteczne przy trądziku albo przesuszonych włosach, ale zazwyczaj tylko maskują ten problem i po dłuższym czasie jedynie nasilą objawy.

Kosmetyki certyfikowane

Dobrej jakości kosmetyki, jak te z https://eranatura.pl/kosmetyki-do-pielegnacji-twarzy/pielegnacja-ust-naturalne-kosmetyki/, posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające ich bezpieczny skład. Osobną kategorią są kosmetyki wegańskie – te atestowane na pewno nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i nie były testowane na zwierzętach. Etykiety „bio” i „eko” informują, że użyte składniki pochodzą z ekologicznych upraw.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top