Close

Kiedy wymagany jest wkład własny?

Chcąc wziąć kredyt, można się spotkać z koniecznością przedstawienia wkładu własnego. Najczęściej mamy z tym styczność przy kredytach hipotecznych, ale czy może być on wymagany także przy innych zobowiązaniach? Jak to właściwie wygląda z wkładem własnym?

Czym jest wkład własny?

Wkład własny to nic innego, jak posiadany przez nas kapitał, który ma pokryć w niewielkiej części koszty planowanej inwestycji. Bywa, że banki nie chcą lub nie mogą udzielać kredytów na 100% wartości przedmiotu, który chce się kupić i wymagają one od kredytobiorców, by także z własnej kieszeni zapłacili przynajmniej niewielką kwotę, odpowiadającą określonemu procentowi kosztów. Poza tym, posiadanie wkładu własnego, dla wielu instytucji finansowych jest równoważne potwierdzeniem posiadania zdolności kredytowej. Jeżeli jesteśmy w stanie zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy, to oznacza, że stać nas tez na spłatę zobowiązania kredytowego.

Czy wkład własny jest zawsze wymagany?

Tak naprawdę z wymogiem posiadania wkładu własnego rzadko można się spotkać i to tylko w niektórych przypadkach. Wiele będzie tutaj zależało od takich czynników jak rodzaj banku, czy konkretna oferta, a także jak kształtuje się sytuacja kredytobiorcy. Zanim się wybierze konkretną ofertę, kredyty, pożyczki warto lepiej poznać (np. na dobrapozyczka24.pl). Chodzi o to, by wiedzieć jak działają, jakie są ich warunki przyznania oraz co jest sprawdzane przez bank. To może pomóc podjęciu decyzji, aby wzięte zobowiązanie było na miarę naszych możliwości finansowych. W ten sposób ma się więcej czasu na przemyślenia oraz zgromadzenie ewentualnego wkładu własnego.

Kiedy wkład własny jest wymagany?

Posiadanie wkładu własnego jest bezwzględnie konieczne w dwóch przypadkach – przy kredytach hipotecznych oraz mieszkaniowych. Taki wymóg zarówno na kredytobiorcę, jak i bank nakładają przepisy prawa. Ma być to zabezpieczenie w przypadku inwestycji na wysokie kwoty, gdzie do czynienia mamy z zobowiązaniami zawieranymi najczęściej na wiele lat. W innych przypadkach takiego przymusu nie ma, jednak w zależności od danego kredytu, posiadanie dodatkowego wkładu własnego może być bardzo mile widziane. W ten sposób da się na przykład zaciągnąć kredyt samochodowy lub inne podobne kredyty.

Co może być wkładem własnym?

Jako wkład własny najczęściej uważa się uzbieraną konkretną sumę pieniędzy, która stanowi określony procent wartości inwestycji. Jednak nie tylko gotówka może być brana pod uwagę. Banki preferują także inne formy zabezpieczeń, które szczególnie są brane pod uwagę przy kredytach na wysokie kwoty. Między innymi za wkład własny może zostać uznana inna nieruchomość, działka, a także środki finansowe posiadane na kontach emerytalnych takich jak IKE i IKZE. Z tych rozwiązań korzysta się jednak stosunkowo rzadko.

Co zrobić, gdy wkład własny jest niewystarczający?

Brak wkładu własnego, zwłaszcza przy planowanym zakupie mieszkania czy domu może być problematyczny. Jeżeli mamy możliwość przedstawienia innej formy zabezpieczenia z pewnością będzie to pomocne – jak zostało wspomniane wyżej, wkład własny to nie tylko gotówka.

Czasem jednak banki idą na rękę i umożliwiają wzięcie kredytu przy niskim wkładzie, co jednak wiąże się z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia od niskiego wkładu. Jego cena najczęściej wynosi różnicę między wniesionym wkładem a minimalnym progiem. Obecnie konieczne jest przedstawienie co najmniej 20% wartości, jeżeli więc mamy mniej, np. 10%, brakującą kwotę pokrywa ubezpieczenie. To oczywiście będzie się wiązało z wyższymi opłatami kredytowymi.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top