Banki i firmy pożyczkowe oferują wiele form wsparcia finansowego. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej wprowadza to lekki zamęt w głowie, przez co człowiek nie wie, na co konkretnie się zdecydować. Wybór musi być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnej sytuacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwracać przy tym uwagę.
Kredyt a pożyczka – różnice
Różnica między jednym a drugim wsparciem finansowym jest w zasadzie kluczowa. Mianowicie, kredyty przyznawane są wyłącznie przez banki, natomiast pożyczki stanowią produkt oferowany przez firmy pożyczkowe. Kredyt udzielany jest na konkretny cel wskazany w umowie. Takie uwarunkowanie nie obejmuje zaś pożyczki, której środki można przeznaczyć, na co tylko się chce. Różnica leży również w regulacjach prawnych, ponieważ kredyt obłożony jest prawem bankowym a pożyczka kodeksem cywilnym. To samo dotyczy formy umowy, która w przypadku zaciągania wsparcia finansowego w banku musi mieć postać pisemną. Zaciągając kredyt, zawsze trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami jak prowizja, oprocentowanie czy odsetki umowne, które w efekcie zwiększają jego wartość, podczas gdy pożyczki często są całkowicie bezpłatne. To jedne z wielu różnic między jedną a drugą formą finansowania. Więcej szczegółów dotyczących tego, czym różni się kredyt od pożyczki tłumaczy wpis na blogu www.okredyt.pl.
Jak dobrze wybrać kredyt?
Wybór musi być uzależniony od indywidualnych potrzeb, dlatego jedni wybierają jak najniższy koszt związany z zaciągnięciem kredytu, a innym zależy z kolei na tym, aby jak najszybciej otrzymać środki na konto lub by nie była naliczana dodatkowa prowizja za wcześniejszą spłatę. Dlatego kluczowym warunkiem podczas wybierania określonej oferty jest dokładne przeanalizowanie jej na tle innych. Oczywiście w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę oprocentowanie, a w następnej kolejności inne koszty wchodzące w skład kredytu. Mowa tu o prowizji oraz kosztach dodatkowego ubezpieczenia, które mogą być wyższe niż odsetki. Oprócz tego należy dobrze zapoznać się z warunkami danego kredytu, by dowiedzieć się, czy w jego skład nie wchodzą jeszcze inne koszy np. te związane z obsługą kredytu.
Jak wybrać pożyczkę?
Również i w tym wypadku trzeba porównywać oferty pod kątem swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Jeśli nie potrzebujesz pożyczać wysokiej sumy, weź taką, którą łatwo będzie ci spłacić. W sytuacji, kiedy jednak czeka cię większy wydatek, wówczas sprawdź, na jaką sumę możesz zaciągnąć zobowiązanie, aby pożyczka mogła być bezpłatna. Firmy pożyczkowe, w przeciwieństwie do banków, nie zawsze analizują zdolność kredytową klientów, stąd na pomoc finansową mogą liczyć osoby, które miały w przeszłości problem z regularną spłatą wcześniejszych zobowiązań. Firm pożyczkowych też otworzyło się dużo, zatem za pomocą wyszukiwarek internetowych lub kalkulatorów pożyczek można szybko i łatwo porównać aktualne oferty i znaleźć tę odpowiadającą indywidualnym potrzebom w 100%.