Mówiąc o konsolidacji, najczęściej ma się na myśli kredyty bankowe, choć nie są one jedyną opcją dostępną dla konsumentów. Innym rozwiązaniem jest pożyczka konsolidacyjna, która pod wieloma względami działa na tych samach zasadach, jednak posiada też kilka istotnych różnic. Dla kogo jest przeznaczona? Na jaki cel bierze się pożyczkę konsolidacyjną?
Czym jest pożyczka konsolidacyjna?
Każdy z nas z pewnością kojarzy, czym jest konsolidacja. Mówiąc w skrócie, chodzi o to, że umożliwia ona połączenie w jedno zobowiązanie różne kredyty i pożyczki. W ten sposób, zamiast płacić kilka rat w jednym miesiącu, spłaca się jedną ujednoliconą. To spora oszczędność i mniejsze obciążenie dla budżetu domowego. Na rynku finansowym można znaleźć dwa produkty, które się tym zajmują, czyli klasyczny kredyt oraz pożyczkę. O ile kredyty mogą udzielać tylko banki, o tyle pożyczki są w ofercie także firm pozabankowych.
Jak działa pożyczka konsolidacyjna?
Sposób działania pożyczek konsolidacyjnych jest taki sam, jak w przypadku kredytów. Osoba mająca kilka zobowiązań do spłacenia w jednym czasie, może udać się do banku lub innej instytucji finansowej, także tej pozabankowej, tam przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty i na tej podstawie ustala się nową umowę. Wszystkie zobowiązania są sumowane i rozkładane w czasie – zazwyczaj bywa tak, że okres spłaty jest przez to dłuższy, choć łatwiejszy do regulowania. Jak działają pożyczki konsolidacyjne analizuje serwis o finansach, gdzie można dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat.
Na jaki cel przeznacza się pożyczkę konsolidacyjną?
W odróżnieniu od kredytów pożyczki konsolidacyjne są bardziej elastyczne. To znaczy, że łatwiej je dostać, szczególnie w firmach pozabankowych, a także można nimi spłacać takie zobowiązania jak chwilówki. Dotyczy to szczególnie ofert w parabankach, ponieważ banki jako takie rzadko kiedy wyrażają zgodę na podobne spłaty. Dzięki nim możliwe jest więc uregulowanie zadłużenia nawet wówczas, gdy zostało ono zaciągnięte poza bankiem. Konsolidacja to przede wszystkim szansa na spłatę bieżących zobowiązań, które mogą sprawiać nam kłopoty
Kto może starać się o pożyczkę konsolidacyjną?
Z racji mniejszych restrykcji jeżeli chodzi o warunki przyznania, po pożyczkę konsolidacyjną może udać się praktycznie każdy. O ile jednak w bankach będzie brana pod uwagę zdolność i wiarygodność kredytowa, a także sprawdzone zostaną bazy zadłużeń, o tyle w firmach pozabankowych nie jest to tak ściśle przestrzegane. Dzięki temu mogą się o konsolidację starać nawet osoby mające zaległości w spłacie rat, oczywiście pod warunkiem, że nie są one zbyt duże. To samo dotyczy osób, które w przeszłości miały podobne problemy, a przez to ich historia kredytowa nie wygląda najlepiej.
Jakie są różnice między pożyczką a kredytem konsolidacyjnym?
Najważniejsza różnica została już wymieniona – kredyty konsolidacyjne mogą być udzielone tylko i wyłącznie w banku, z kolei pożyczki także w firmach pozabankowych. Kolejną różnicą są warunki stawiane przez instytucje finansowe. Są one zazwyczaj nieco mniej restrykcyjne, choć w banku zawsze będzie więcej informacji sprawdzanych niż w parabankach. Trzecia różnica to wysokość kwoty możliwa do uzyskania. W przypadku pożyczek konsolidacyjnych zazwyczaj są to mniejsze sumy niż przy kredytach, choć oczywiście wiele będzie zależało także o zdolności kredytowej klienta.
Za tym ciągnie się także czas spłaty. O ile kredyt konsolidacyjny może być udzielony na wiele lat, pożyczkę trzeba spłacić szybciej. Pod wieloma względami pożyczki są też mniej korzystne finansowo, jako że wiążą się z nimi wyższe opłaty. Mimo wszystko obecnie oba te pojęcia są dosyć zamazane i nierzadko traktowane na równi a pożyczkę i kredyt używa się jako form zamiennych dla opisania tego samego produktu finansowego.