Przy wyborze portfela kryptowalut należy kierować się dwoma czynnikami: bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Optymalny wybór w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Portfele kryptowalut są dostępne w wielu, różnorodnych formach: począwszy od aplikacji, poprzez specjalne urządzenia, a kończąc na portfelu papierowym. Czym charakteryzują się poszczególne portfele? Który z nich okaże się najlepszym wyborem?
Ze względu na formę przechowywania walut wirtualnych, portfele kryptowalut możemy posegregować na następujące rodzaje:
- Mobilny – instalowany w formie aplikacji na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym.
- Desktopowy – odpowiednik portfela mobilnego na komputery PC oraz laptopy.
- Sprzętowy – niewielkie urządzenie przypominające wyglądem i działaniem pendrive.
- Przeglądarkowy – dostępny z poziomu przeglądarki internetowej.
- Papierowy – adres portfela wraz z seedem, zapisany na kartce papieru.
Współcześni użytkownicy preferują lekkie portfele w formie aplikacji instalowanej na urządzeniu. Dawniej, bardzo popularne były ciężkie portfele, w których należało ściągnąć na komputer sieć blockchain, w obrębie której odbywają się płatności.
Jeśli zależy Ci na szybkich i bezpiecznych płatnościach kryptowalutowych w codziennym życiu, najlepszym rozwiązaniem okaże się portfel mobilny zainstalowany na Twoim smartfonie. Możesz z jego pomocą płacić za zakupy przez Internet, a także w lokalach stacjonarnych. Podobne możliwości daje także portfel przeglądarkowy, jednak jest on postrzegany jako mniej bezpieczny. Portfele bitcoinowe na komputer wykorzystamy natomiast wyłącznie w płatnościach online.
Portfele kryptowalut dla inwestorów
Wiele osób skupuje kryptowaluty z myślą o długoterminowych inwestycjach. Do handlowania walutami wirtualnymi najczęściej wykorzystuje się portfele przeglądarkowe przypisane do giełdy, np. Coinbase lub Binance. Jeśli jednak zależy Ci na bezpiecznym przechowywaniu dużej ilości kryptowalut, zalecamy wybór portfela sprzętowego lub papierowego. Bardziej funkcjonalny jest oczywiście ten pierwszy wybór, ale tutaj musimy być gotowi na wydatek kilkuset złotych. Papierowe portfele kryptowalut gwarantują stuprocentowe bezpieczeństwo, ale zdeponowanych w ten sposób środków nie możemy wykorzystać do momentu odtworzenia klucza prywatnego na dodatkowej aplikacji.
Czym charakteryzują się sprzętowe portfele kryptowalut?
To niewielkie urządzenia przenośne, które kształtem i działaniem przypominają pendriva. Możemy tu zainstalować aplikacje przystosowane do przechowywania wielu kryptowalut jednocześnie. Są one trzymane w środowisku offline i nie mogą paść łupem hackerów. Najnowocześniejsze modele mogą się łączyć bezprzewodowo z komputerem lub urządzeniem mobilnym. Są postrzegane za najbardziej bezpieczne i funkcjonalne portfele kryptowalut. Najnowocześniejsze modele urządzeń Ledger lub Trezor kosztują jednak kilkaset złotych.
Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, ważnym czynnikiem jest odpowiednie zabezpieczenie naszego portfela kryptowalutowego. Należy ustawić silne hasło złożone z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Dobrym pomysłem jest dwuczynnikowa weryfikacja przy logowaniu. Nie zapomnij również zapisać i schować w bezpieczne miejscu swojego kodu seed, który pozwala w razie potrzeby odtworzyć portfel z naszymi środkami.