Applicant Tracking System (ATS) to narzędzie, które może wnieść pracę profesjonalnych firm zajmujących się poszukiwaniami pracowników na zupełnie nowy poziom. Czym kierować się, wybierając software? Między innymi na to pytanie odpowiemy w tym artykule!
Nowoczesna rekrutacja pracowników — co trzeba wiedzieć?
Od kilku lat prym wiodą nabory organizowane w sieci. Duża w tym zasługa pandemii koronawirusa oraz dystansu społecznego. Polacy bardzo szybko przekonali się do tej formy pozyskiwania pracowników, dlatego jest dość prawdopodobne, że rozmowy o pracę online zostaną z nami na dłużej. Duża w tym zasługa takich rozwiązań jak system ATS od ElevatoSoftware.com.
To uniwersalne, proste w obsłudze, a jednocześnie bardzo rozbudowane narzędzie, które oferuje wiele rozwiązań, jakie docenią firmy, które skupiają się na pozyskiwaniu pracowników dla innych podmiotów. Taka platforma ATS to także automatyzacja wielu procesów, dzięki czemu pracownicy mogą szybciej wywiązywać się z powierzonych im zadań.
Najlepsze narzędzia dostępne na rynku pozwalają między innymi na tworzenie personalizowanych, szerokich raportów zbiorczych, dzięki którym klient będzie mógł szybko zapoznać się z rekrutacją, jaką dla niego przeprowadziliśmy. To także łatwy dostęp do edytowania formularzy aplikacyjnych w już opublikowanych ogłoszeniach oraz do wyszukiwania kandydatów na przykład po tagach czy słowach kluczach.
Nowoczesny system rekrutacji daje też możliwość monitorowania i raportowania kosztów naboru (według MPK, rodzajów oraz dostawców), a także wspiera HR Managerów w zarządzaniu wnioskami o rekrutacje z poziomu platformy.
Systemy ATS w Polsce a publikacja ogłoszeń. Gdzie szukać pracowników?
W naszym kraju działa kilka wyspecjalizowanych portali, gdzie można znaleźć wielu fachowców. Można tu wskazać na OLX, Jooble, Adzunę, FachPraca, Lento, Nuzle, czy Indeed. Na pewno trzeba też docenić grupy na Facebooku oraz LinkedIn – to świetny serwis, gdzie bez trudu powinniśmy znaleźć np. managerów wyższego szczebla.
Profesjonalny system rekrutacji ATS powinien zapewnić szybki dostęp do publikacji na każdym z tych serwisów. Ręczne dodawanie ogłoszeń to zadanie czasochłonne. Dzięki aplikacji od Elevato można cały ten proces zautomatyzować i ograniczyć do zaledwie kilku kliknięć myszką.
Pracownicy działu HR na pewno docenią też zintegrowanie usługi z usługami Google oraz pakietem Microsoft 365. To prosty sposób, by szybko zsynchronizować dane (na przykład o rozmowach o pracę) ze swoim kalendarzem. Docenimy też to rozwiązanie, gdy przyjdzie do umawiania spotkań lub narad z managerami w usłudze Teams lub Google Meet.
Jednym z największych atutów, na który każda firma wyspecjalizowana w HR powinna zwrócić uwagę, jest opcja przypisania do konta wielu użytkowników, którzy w czasie rzeczywistym będą mogli pracować nad kilkoma różnymi projektami. To ogromna oszczędność czasu.
Atutem będzie też możliwość tworzenia notatek i podsumowania kandydata – takie podsumowanie można np. udostępnić klientowi agencji rekrutacyjnej. Ważną nowością w systemie elevato jest też dostęp dla osób weryfikujących techniczne umiejętności kandydata – ta grupa użytkowników może logować się do systemu i mieć ograniczony dostęp do danych kandydata.
ATS a bezpieczeństwo danych
Każda firma, bez względu na to, czy jest to działalność współpracująca z innymi podmiotami, czy duża korporacja, musi wypełnić przesłanki, jakie narzuca RODO. Dane muszą być przechowywane na odpowiednio zabezpieczonym nośniku. Administrator musi też mieć możliwość ich szybkiego zanonimizowania.
Warto zwrócić też uwagę na to, czy twórcy narzędzia dają dostęp do najnowszych, aktualnych zgód, które odnoszą się do przepisów, jakie obowiązują polskie firmy. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa, dzięki któremu firmy mogą być w pełni spokojne o to, że w razie kontroli UODO nie zostanie na nie nałożona grzywna, która mogłaby być liczona w tysiącach złotych.