Close

Upadłości firm: kiedy dochodzi do nich najczęściej?

Gdy firma zaczyna mieć coraz większe problemy finansowe, wówczas istnieje ryzyko jej upadłości. Co najczęściej przyczyna się do bankructwa działalności gospodarczej? W jaki sposób można mu zapobiegać?

Czym jest upadłość – bankructwo firmy?

Bankructwo, inaczej upadłość to rodzaj procesu, który prowadzi do zamknięcia firmy. Jednocześnie, zgodnie z prawem upadłościowym, wierzyciele firmy mogą wtedy ubiegać się o spłatę należności, co następuje z jej majątku.

Upadłość firmy jest ostatecznością, gdy nie ma już szansy na to, aby poprawić jej kondycję finansową. Oczywiście, może zdarzyć się, że upadłość firmy jednoosobowej czy też spółki pozwoli na spłatę zobowiązań i zachowanie działalności, jednak nie jest to gwarantowane.

Upadłość firmy może mieć różne przyczyny, które mogą leżeć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz niej. Stąd też tak trudno zapobiegać bankructwu, ponieważ może okazać się, że firma nie przyczyniła się w znacznym stopniu do jego powstania. Z drugiej strony szybka reakcja na pogarszające się wyniki może zredukować ryzyko bankructwa.

Co przyczynia się do upadłości firm?

Upadłość firm zwykle jest efektem pojawienia się problemów w regulacji ciągłych zobowiązań, czyli niewypłacalności.

Do niewypłacalności może dojść na skutek splotu różnych czynników, między innymi zatorów płatniczych u kontrahentów i klientów, niekorzystnych decyzji biznesowych, które nie zostały dokładnie przeanalizowane czy też braku wystarczającej reklamy, by dotrzeć do odpowiedniej liczby odbiorców.

Zdarza się też, że firma upada, ponieważ poczyniła nietrafione inwestycje, które w konsekwencji doprowadziły do pojawienia się znacznych strat.

Aktualnie natomiast, jak wskazuje portal https://www.platnosciorange.pl/, dużo firm splajtuje z powodu lockdownu i niewystarczającej pomocy rządowej, co jest efektem pandemii koronawirusa.

Restrukturyzacja – szansa dla firmy

Upadłościom firm można zapobiegać. Kluczem jest odpowiednie powzięcie działań mających na celu zredukowanie ryzyka bankructwa w okresie narastających problemów finansowych.

Głównym celem powinna być wtedy restrukturyzacja działalności, czyli wprowadzenie gwałtownych zmian w jej aktywach, pasywach oraz w sposobie zarządzania, aby dzięki temu odżegnać widmo bankructwa.

W przeprowadzeniu kompleksowej restrukturyzacji pomagają obecnie firmy doradcze, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Ich wsparcie obejmuje również pomoc przy upadłości, gdy jednak firmy nie można już odratować.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top