Rower składa się z wielu elementów, jak na przykład kierownica, siodełko, rama czy koło. Każdy z nich dodatkowo jest zbudowany z jeszcze mniejszych części. Jedną z nich jest tak zwany wentyl. Co to takiego i czemu dokładnie służy?
Co to wentyl rowerowy i do czego służy?
Wentyl w rowerze to niewielkich wymiarów element kształtem przypominający rurkę. Służy do pompowania dętki. Chyba że opona jest bezdętkowa, to wówczas w ten sposób pompuje się samą oponę. Wyróżnia się trzy rodzaje wentyli.
Jest to wentyl rowerowy samochodowy, który jest solidny i przede wszystkim nie wymaga ręcznego odkręcania zaworu. Ze względu na jego wymiary, można bez problemu pompować koła przy użyciu kompresora.
Drugim rodzajem jest wentyl Dunlop. Dziś jest już zdecydowanie mniej znany. Popularnością cieszył się na początku lat 90. Model ten wyróżnia się prostotą. Dzięki temu jest zarazem odporniejszy na uszkodzenia. Posiada konstrukcję, która umożliwia wypuszczanie powietrza jedynie przy wykręconym rdzeniu. Przez to mierzenie ciśnienia w dętce nie jest możliwe.
Trzecim rodzajem jest wentyl rowerowy typu Presta. Stosuje się go głównie w rowerach szosowych i innych wykorzystywanych w sporcie. Ma najmniejszą średnicę, co wpływa na sztywność obręczy. Należy pamiętać o tym, że im większa jest dziura w wentylu, tym bardziej jest narażona konstrukcja koła. W razie konieczności, bez użycia jakichkolwiek narzędzi, można zmniejszyć ciśnienie w kołach.
Więcej informacji na temat wentyli rowerowych znajdziesz na: https://antymateria.com/wentyl-rowerowy-rodzaje-i-zastosowania/
Jak pompować koła w rowerze?
Pompowanie wentyli wydaje się takie proste, a tymczasem wiele osób popełnia podstawowe błędy. Należy pamiętać, że wentyl ma nakrętkę, która służy do dokręcania go do obręczy. Podczas pompowania ważne jest, aby dokręcić ją do końca. Wentyl rowerowy nie może być pod skosem, ponieważ to mogłoby spowodować utratę powietrza. Jeśli wspomniana nakrętka zostanie dokręcona, to wówczas wentyl nie będzie przemieszczał się w czasie pompowania.
Warto też pamiętać o tym, że pompowana dętka rozszerza się i wypycha wentyl razem z nakrętką. Dobrze jest wtedy ją jeszcze nieco dokręcić.
W sprzedaży dostępne są pompki z blokadą, która zapewnia lepsze mocowanie do wentyla. Dobrze jest również docisnąć pompkę do wentyla, trzymając jedną ręką zarówno pompkę, jak i oponę.
Kupując pompkę, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj i sposób pompowania powietrza. Chodzi o to, aby wszystko to odbywało się sprawnie i wygodnie, szczególnie gdy pojawi się konieczność napompowania kół w podróży.