Close

Apple rozważa poważną zmianę standardowych aplikacji na iPhone’a

Po masowej krytyce firma rozważa otwarcie się na aplikacje innych firm. Przez długi czas użytkownicy Androida musieli sami decydować, które aplikacje powinny być preferowane do obsługi poczty e-mail, surfowania po internecie, kalendarza itd. Jednak Apple nigdy na to nie zezwalał.

Doprowadziło to do dużej krytyki ze strony podmiotów zewnętrznych wobec nieuczciwej przewagi konkurencyjnej producenta iPhone’a. Apple było również w centrum uwagi władz za naruszenie prawa monopolistycznego.

Wybierz aplikację, którą chcesz.

Teraz jednak Bloomberg informuje, że Apple w końcu rozważa umożliwienie użytkownikom przełączania standardowych aplikacji na iPhonie i iPadzie na cokolwiek zechcą. Oznacza to, że będzie można wybrać Gmail lub Outlook jako domyślną aplikację do obsługi poczty e-mail, a Chrome lub Firefox jako domyślną przeglądarkę zamiast opcji Apple.

Dzisiaj, jeśli użytkownik iPhone’a kliknie link w aplikacji Mail, otworzy się on automatycznie w przeglądarce Safari. Otwierając się na strony trzecie, link można otworzyć na przykład w Chrome. Według Bloomberg iPhone i iPad mają dziś 38 fabrycznie zainstalowanych aplikacji, w tym zarówno przeglądarkę, aplikację do map, aplikację do przesyłania wiadomości i pocztę e-mail.

Połącz Spotify z HomePod

Według Bloomberg Apple rozważa także zniesienie ograniczeń na konkurencyjnych usługach muzycznych, takich jak Spotify, na swoim inteligentnym głośniku HomePod. Spotify wcześniej skrytykował Apple za niedopuszczenie do uruchomienia usługi bezpośrednio na głośniku. W ubiegłym roku złożyli skargę do unijnego komisarza ds. konkurencji.

Obecnie jedyną alternatywą jest strumieniowe przesyłanie muzyki z, na przykład, iPhone’a za pomocą technologii AirPlay. Bloomberg pisze także, że Apple rozważa również, czy będzie możliwe wybranie innej usługi muzycznej domyślnie w Siri. Oznacza to, że jeśli poprosisz Siri o odtworzenie utworu, będzie można go odtworzyć za pośrednictwem Spotify. Obecnie domyślną aplikacją jest Apple Music.

Może być w iOS 14

Bloomberg podkreśla, że możliwe zmiany w aplikacjach innych firm są na wczesnym etapie i że nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji.
Jeśli Apple zdecyduje się iść dalej, zmiany mogą pojawić się jeszcze w tym roku wraz z nadchodzącą aktualizacją systemu iOS 14. Apple planuje zaprezentować iOS 14 na corocznej konferencji programistów WWDC w czerwcu tego roku.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top