Close

Co musisz wiedzieć o kolarstwie szosowym?

Każdy człowiek przeglądając kolejne kanały telewizyjne, kiedyś natrafił na obrazek przedstawiający kilkudziesięciu lub kilkuset mężczyzn ubranych w kolorowe, obcisłe stroje, którzy jechali na rowerach, które w niczym nie przypominały cywilnych rowerów, jakich pełno na ulicach miast. Najprawdopodobniej był to jeden z wyścigów kolarskich. Czym jest kolarstwo szosowe? Co jest potrzebne do uprawiania tego sportu? Jakie są najsłynniejsze wyścigi kolarskie na świecie?

Czym jest kolarstwo szosowe?

Kolarstwo nie jest tym samym co jazda rowerem, a kolarz nie jest rowerzystą. Rowerzysta używa roweru do rekreacyjnych przejażdżek lub jako zwykłego środka transportu. Kolarz jest sportowcem, a rower jest jego pasją oraz źródłem przychodu. Kolarstwo szosowe to sport polegający na braniu udziału w wyścigach kolarskich, które odbywają się w różnych krajach na całym świecie. Wyścigi składają się z kilku etapów, które łącznie mają długość nawet tysiąca kilometrów. W zdecydowanej większości nawierzchnią, po której jeżdżą kolarze szosowi jest asfalt, lecz zdarzają się odcinki etapów, które prowadzą po śliskiej kostce brukowej lub nieutwardzonej nawierzchni. Oprócz klasycznych długich etapów, podczas wyścigów kolarskich ma miejsce jazda indywidualna na czas, która polega na samodzielnym pokonaniu dystansu kilkunastu kilometrów. W tej próbie nie liczy się nic innego, tylko czas przejazdu danego zawodnika. Wbrew pozorom kolarstwo szosowe nie jest sportem indywidualnym, wręcz przeciwnie. Jest sportem zespołowym, w którym cała drużyna przez cały etap pracuje na swojego lidera, który jest typowany do wygrania danego wyścigu. 

Co jest potrzebne do uprawiania tego sportu?

Uprawiać kolarstwo szosowe można na jakimkolwiek rowerze, ale nie daje to dużych szans na zwycięstwo chociażby etapu, a co mówić o najważniejszych wyścigach kolarskich na świecie. Inżynierowie różnych marek rowerowych na świecie badają i udoskonalają technologię tylko po to, aby dać zawodnikowi jak największą szansę na zwycięstwo. Rowery zbudowane są z włókna węglowego oraz innych kompozytów, aby zapewnić jak najmniejszą wagę. Co za tym idzie, sam kolarz powinien być również jak najlżejszy, a jedynymi mięśniami w jego organizmie powinny być mięśnie nóg. Kaski, rękawice lub okulary rowerowe stworzone są w ten sposób i z takich materiałów, aby stawiać jak najmniejszy opór aerodynamiczny i pomagać kolarzowi uzyskiwać jak największą prędkość. Rowery do jazdy indywidualnej różnią się budową od klasycznego roweru etapowego. Różni się między innymi kierownica, która pozwala uzyskać jeszcze lepszą pozycję aerodynamiczną. 

Jakie są najsłynniejsze wyścigi kolarskie na świecie?

Wyścigi kolarskie odbywają się na całym świecie. Jednak najsłynniejszymi trzema wyścigami kolarskimi świata są Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta Espana. Jest to święta trójca wyścigów kolarskich. Elitarne, niezwykle trudne, z wymagającymi podjazdami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Tylko najlepsi oraz najwytrwalsi zdołali ukończyć każdy z tych wyścigów, nie mówiąc już o ich wygraniu. Najsłynniejszym polskim wyścigiem kolarskim jest Tour de Pologne, który jest organizowany przez Czesława Langa. Rodzimy wyścig cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością nie tylko wśród kibiców przed telewizorami, ale również tych dopingujących kolarzy na trasie wyścigu. 

Czy kolarstwo szosowe – sport dla wymagających? Dowiesz się tego z podlinkowanego artykułu.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top