Close

Drewniane pudełka do decoupage

Moda na ekologiczne i naturalne materiały wraca, zwłaszcza w dziedzinie dekoracji wnętrz. Warto pożegnać się z plastikowymi ozdobami i postawić na rzeczy wyjątkowe, a przy tym przyjazne środowisku. Jaki produkt wybrać, aby spełnić te wymogi? Oczywiście ozdoby wykonane techniką decoupage, najlepiej te zrobione własnoręcznie.

Na czym polega decoupage?

To rodzaj techniki ozdabiania przedmiotów wzorami wyciętymi z papieru, bądź ozdobnych serwetek. Nazwę sugeruje francuski czasownik decouper, oznaczający słowo wycinać.

Jak dekoruje się przedmioty krok po kroku?

Najpierw na odpowiednio przygotowaną powierzchnię (wykonaną, np. z drewna, sklejki, ceramiki czy szkła) – bez warstwy lakieru, kurzu, dziur czy rys nanosimy wzór.

Jest on wcześniej wycięty z cieniutkiego papieru lub ozdobnej serwetki. Pamiętajmy, że zazwyczaj takie serwetki posiadają kilka warstw, konieczne jest rozwarstwienie ich i przygotowanie sobie najcieńszej – ze wzorem.
Następnie przyłożoną serwetkę lub papier nakładamy w wybrane przez siebie miejsce na ozdabianym przedmiocie i delikatnie smarujemy klejem do decoupage. Klej nakładamy pędzelkiem na wzór – nie pod spód serwetki, jak mogłoby się wydawać. Musimy robić to ostrożnie, zbyt wiele kleju może ją rozmoczyć, z kolei zbyt mała warstwa może powodować powstawanie bąbli powietrza pod serwetką.

Gdy przykleimy zdobienie zostawiamy całość, aby wyschła. Końcową fazą jest nałożenie cienkiej warstwy lakieru, mającego chronić przedmiot przed zniszczeniem.

Często przedmioty ozdabiane techniką decoupage są również postarzane za pomocą odpowiednich farb. Dzięki temu zyskują one wyjątkowy charakter.

Dlaczego warto postawić na takie ozdoby?

Po pierwsze, są one całkowicie unikalne. Możemy mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał tych samych przedmiotów w domu lub w ogrodzie. Sieciówki z asortymentem dla domu proponują nam wiele ozdób, niestety często wykonanych ze słabej jakości materiałów. Dekoracje te są łatwo dostępne dla każdego, a więc nie możemy mówić o jakiejkolwiek wyjątkowości i niepowtarzalności we wnętrzach.

Po drugie, pasują one świetnie do wnętrz zarówno urządzonych w stylu klasycznym, jak i rustykalnym czy prowansalskim. Wazony, skrzynie, pudełka na kwiaty ozdobione decoupage przepięknie prezentują się również w ogrodzie czy na tarasach.

Po trzecie, jest to pomysł na absolutnie unikalny prezent. Pamiętajmy, że jest to rodzaj rękodzieła, zyskuje więc na swojej wartości, ale przede wszystkim możemy robić rzeczy dopasowane idealnie do obdarowywanego. Taki upominek jest nie tylko piękny, ale przede wszystkim wykonany samemu, własnoręcznie. Poświęcamy więc dodatkowy czas, energię i serce na zrobienie czegoś wyjątkowego.

Po czwarte, doskonale rozwija to nasze pasje i umiejętności. Domowa praca nad dekorowaniem wycisza, pozwala skupić się na przyjemności i odpocząć. Samodzielnie wykonane ozdoby mogą być powodem do dumy.

Jakich materiałów używać?

Musimy zastanowić się, co będziemy ozdabiać i z jakiego materiału będzie wykonany przedmiot. Czy będzie to szklany wazon, czy może drewniane pudełko na biżuterię?
Oczywiście, dobieramy wtedy rodzaj przedmiotu, naszej podstawy do określonego przeznaczenia. Najlepiej, jeśli pudełka, skrzynki, chusteczniki, itp. były wykonane z drewna. Wtedy, będziemy mieli gwarancję jakości, ale również trwałości naszego przedmiotu. Dobrze oszlifowane, przygotowane pudełko to podstawa udanego zdobienia techniką decoupage. Klej dobrze zwiąże z powierzchnią drewna, a chusteczka lub papier nie będzie z niego zjeżdżać.

Na rynku dostępne są różne rodzaje i kształty pudełek. Jednokomorowe mogą służyć jako pudełko na zdjęcia, listy, papiery, rachunki, pamiątki. Z kolei te z przedziałkami idealnie nadają się do przechowywania biżuterii. A może pudełko z dziurką na chusteczki higieniczne? Niezależnie od naszych potrzeb, znajdziemy dla siebie przedmioty idealne.

Hurtownie i sklepy papiernicze lub plastyczne (zarówno stacjonarne, jak i internetowe) posiadają w swoim asortymencie szereg przedmiotów, takich jak pędzle, kleje, lakiery, postarzające farby, itd. Możemy zaopatrzyć się więc w jednym miejscu, oszczędzając przy tym czas.
 
Nie pozostaje więc nic innego, jak poczuć przyjemność z pracy tą techniką i odnalezienie swojego nowego hobby.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top