Close

Jak oszczędzać, czyli skąd wziąć dodatkowe 200 zł?

Oszczędzanie jest koniecznością. Tylko wolne, odłożone na odrębnym koncie pieniądze zapewniają ci spokojny sen. Zyskujesz swobodę, niezależność i spokój. Zdecydowanie łatwiej też dokonać pewnych zmian w życiu. Masz odwagę, aby zmienić prace, a nawet miejsce zamieszkania. Tylko skąd wziąć pieniądze na oszczędności? Poszukaj ich w domowym budżecie.

Opłaty stałe

Dokonaj przeglądu stałych płatności. Jeśli wynajmujesz mieszkanie sprawdź, czy nie nadeszła już pora na negocjowanie ceny. Po dwóch latach systematycznego płacenia spokojnie możesz dyskutować z właścicielem o obniżeniu kwoty za wynajem.Będzie mu szkoda stracić spokojnego i wypłacalnego najemcę. Sprawdź swoje rachunki za dostawy mediów i przemyśl zmianę dostawców i taryfy. Przy odrobinie skrupulatności, zmiana taryfy prądu na weekendową lub dzień-noc przyniesie znaczące zyski. Przeanalizuj także abonamenty. Czy przy szybkim Internecie jest sens płacić dostawcy kablówki? Pomyśl także o abonamentach telefonicznych. W przypadku usług bardzo często gubi nas nasze niedbalstwo. Umowa odnawia się automatycznie, a my nawet nie myślimy o zmianie warunków. Czas to zmienić.

Transport

Jeśli nie masz swojego auta, bardzo rozważnie zastanów się, czy faktycznie jest ci potrzebne, czy tylko chcesz je kupić, bo wszyscy je mają. Utrzymanie samochodu to nie tylko paliwo, ale też koszty eksploatacji i ubezpieczeń. Jeśli masz samochód, naucz się używać go w sposób ekonomiczny. Przede wszystkim, dbaj o przestrzeganie przepisów. Pozwoli ci to sporo zaoszczędzić na mandatach. Wiosną, przesiądź się na rower. To dobre dla finansów, zdrowia i środowiska. Staraj się także podwozić znajomych i oczekuj wzajemności. Przy dojazdach do pracy, spokojnie można porozumcie się z kolegami, że jeździcie jednym autem. Przemyśl też, przeniesienie dzieci do szkoły czy przedszkola blisko domu. Dla was wszystkich będzie to znaczącym ułatwieniem.

Jedzenie

Oducz się zamawiania jedzenia na wynos. Zacznij planować posiłki. Nie znaczy to, że masz odmawiać dzieciom ulubionego hamburgera. Ważne, aby nie było to spontaniczne ustępowanie. Tego dnia, gdy zamawiasz, nie gotujesz, a więc nie marnujesz żywności. Opracuj tygodniowe menu i staraj się przestrzegać terminów, przynajmniej w przypadku głównych posiłków. Pozwoli ci to na opracowanie listy zakupów, które możesz zrobić w większym markecie, a nie drogim, osiedlowym sklepiku.

Ubrania

Zrób przegląd swojej szafy. Nie baw się w sentymenty. Raczej nie schudniesz, a jeśli ci się to uda kupisz sobie coś nowego. Na razie skorzystaj z jednej z aplikacji i po prostu sprzedaj, to wszystko, czego nie nosisz. Zastanów się, jaka grupa ubrań jest ci potrzebna i zadbaj o skompletowanie minimalistycznej szafy. Skorzystaj z promocji i rabatów, ale kupując tylko to, co naprawdę ci potrzebne do skompletowania praktycznego zestawu. Nie bój się używanej odzieży. Często jest doskonałej jakości i marek, po które normalnie nie mogłabyś sięgnąć.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top