Close

Moc opowieści – czy za kilkanaście lat dzieci będą czytały książki?

Czytanie od małego

Czytanie to jedna z pierwszych umiejętności, jakich dzieci uczą się, rozpoczynając regularną edukację. Jest to dla nas wszystkich oczywistość. Jednak umiejętność czytania a wprowadzenie go w nawyk u małego człowieka to zdecydowanie dwie różne rzeczy. Prawda jest taka, że z tym drugim jest zdecydowanie większy problem, który zdaje się z roku na rok pogłębiać.

Czytanie od małego – rytuał i gimnastyka umysłu

Dzieci uwielbiają opowieści. Nawet w większym stopniu niż dorośli potrafią zidentyfikować się z bohaterem i dokonać immersji, czyli „wniknięcia” w świat przedstawiony. Dlatego czasem w tak emocjonalny sposób reagują np. na przykre sytuacje, które dotykają postaci z bajki. Dorośli nazywają to czasem naiwnością, a jest to raczej „niestępiona” jeszcze empatia i ogromne złoża wyobraźni.

Rodzice, którzy zdają sobie sprawę z tego, że czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju ich pociech, od najmłodszych lat wprowadzają je na listę wspólnych rytuałów. Najpierw oczywiście to oni opowiadają dostosowane do wieku dziecka historie np. przed snem. Gdy dziecko jest nieco starsze i samo potrafi czytać, ciekawym pomysłem jest chociażby zastosowanie podziału na role.

O tym, jakie bajki warto wybrać możemy przeczytać w artykule na portalu http://www.krispol1liga.pl/. To prawda, że dzieci uwielbiają upersonifikowanych bohaterów zwierzęcych, którzy reprezentują pewne zachowania, typy osobowości, a także muszą się mierzyć z przeszkodami na swojej drodze.

Przyszłość czytania wśród dzieci

Trudno z optymizmem patrzeć na przyszłość czytania – nie tylko wśród najmłodszych. Przecież oni naśladują dorosłych, obserwują ich zachowania. Jeżeli syn czy córka, nigdy w życiu nie widziała, jak rodzice zasiadają do lektury, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że pociecha sama sięgnie po książkę.

Dlatego tak ważne jest, aby w tym scyfryzowanym świecie to dorośli zadbali o pielęgnowanie nawyku czytania. Najpierw – czytając dziecku np. „na dobranoc”, a gdy jest starsze dostarczając mu cennych, ale też interesujących opowieści. Tylko wtedy będą one miały szansę konkurować ze światem wirtualnej rozrywki.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top