Close

Otwieramy firmę zajmującą się projektowaniem graficznym

Popyt na usługi z zakresu projektowania graficznego wzrósł wraz z popularyzacją mediów obrazkowych, która dokonała się za pośrednictwem Internetu a w szczególności – sieci społecznościowych. Zapotrzebowanie na dobre projektowanie zgłaszają obecnie nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też małe firmy (często mikroprzedsiębiorstwa) – których właściciele zdaja sobie sprawę, iż atrakcyjny graficznie przekaz reklamowy, logotyp czy identyfikacja graficzna, stanowią konieczny fundament wszelkich działań reklamowych. Dotyczy to w szczególności działalności usługowej i handlowej. Pomysłowa nazwa i dobry projekt graficzny – wzbudzają dobre skojarzenie i zapadają w pamięć. Ułatwia to budowanie długofalowych i wartościowych relacji z klientami.

Bez wątpienia popyt na usługi z zakresu projektowania graficznego wciąż wzrasta i na pewno jest to dobrze rokujący obszar rynku. Trzeba jednak pamiętać, iż konkurencja jest znacząca a z uwagi na popularyzację serwisów typu Freelancer.com czy Useme.com – upowszechniła się zdalny tryb współpracy, co powoduje, że każdy konkuruje z każdym. Bez trudu można bowiem konsultować się z klientem zdalnie, przesyłać pliki projektów w oparciu o Internet, zawierać umowy (np. Autenti.com) i rozliczać się w czasie rzeczywistym (Przelewy24, BLIK itp.). Aby przebić się na rynku warto wcześniej przygotować sobie rzetelny biznesplan, w którym określimy swoją niszę, atuty, klienta docelowego oraz sposoby jego pozyskania.

Co prawda projektowanie graficzne opiera się głównie na umiejętnościach, niezbędna jest jednak elementarna infrastruktura ułatwiająca i przyśpieszająca pracę. W szczególności jest to komputer, tablet graficzny i oczywiście specjalistyczne oprogramowanie. Zwykle koszt uruchomienia tego typu działalności (w przypadku samozatrudnienia) to wydatek rzędu 8 000,00 zł – 12 000,00 zł. Są to relatywnie niewielkie środki, które można pozyskać np. w oparciu o dofinansowanie z Urzędu Pracy, którego wartość maksymalna w roku 2021 przekracza 30 000,00 zł.

Wzór takiego gotowego biznesplanu o dotacje można znaleźć tutaj: https://wzorybiznesplanu.pl/projektowanie-graficzne.html  

Autem tego typu działalności są na pewno niskie koszty stałe. Ponadto zapis (ust. 9b w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), stwarza możliwość odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu związanego zez byciem autorskich pra w majątkowych.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top