Close

Pamięci RAM SODIMM DDR3 – ratunek dla starszych laptopów

Łatwo powiedzieć – kup sobie nowy laptop, jeśli stary już niedomaga. Sęk w tym, że czasami musimy pozostać przy starym sprzęcie i to nie tylko ze względów sentymentalnych. Niektórzy korzystają z wiekowych urządzeń, bo tylko takie obsługują jeszcze starsze systemy i oprogramowanie niezbędne do serwisowania innych, niemłodych już rozwiązań. Do przyspieszania laptopów sprzed ponad dekady mamy pamięci RAM SODIMM DDR3.

Niedrogie, acz odczuwalne przyspieszenie notebooka

Twój laptop może dostawać zadyszki, ponieważ obliczenia pochodzące z procesora nie mają dostatecznie dużo przestrzeni wirtualnej w dostępnej pamięci operacyjnej. W rezultacie CPU, mimo najszczerszych chęci, nie może działać tak szybko, jak mógłby to robić.

Prosty zabieg, polegający na dodaniu kompatybilnej kości RAM SODIMM DDR3, zwiększa tę przestrzeń, od ręki rozwiązując irytujący, jakby nie było, problem. Te komponenty należą do kategorii niedrogich, nie rujnują zatem kieszeni i nie stawiają opłacalności tej inwestycji pod znakiem zapytania. Dodają za to jurności notebookowi, przyspieszając obsługę wszystkich procesów.

Nie należy rzecz jasna wybierać pierwszej-lepszej pamięci SODIMM DDR3 ani wychodzić z założenia, że im więcej, tym lepiej. Laptop ma przecież technologiczne ograniczenia, które należy zweryfikować, żeby nie kupić czegoś, co najzwyczajniej w świecie nie nadaje się do takiego urządzenia.

Najpierw zweryfikuj:

  • maksymalną obsługiwaną przez laptop pojemność pamięci RAM;
  • maksymalną częstotliwość taktowania zegarów pamięci;
  • ilość kości, które zamontujesz w notebooku (jedna czy dwie).

Dopiero potem idź do sklepu i sprawdź ofertę pamięci RAM SODIMM DDR3, posługując się filtrami dla wyszukania wyłącznie kompatybilnych modułów. Gdy okaże się, że możesz mieć 2 kości jednocześnie, ta druga, którą właśnie dokupujesz, niech oferuje identyczne parametry. Jeśli nie znajdziesz dokładnie takiej, rozważ zakup kompletu, np. 2×8 GB 1600 MHz.

Gdzie kupić RAM SODIMM DDR3?

Metodą najprostszą jest bez dwóch zdań zakup pamięci RAM SODIMM DDR3 przez internet. Mimo szacunku, jakim możemy darzyć niegdysiejszych królów pamięci operacyjnej, dziś sprzęt z nim na pokładzie spotykany jest coraz rzadziej. W sklepach stacjonarnych oraz elektromarketach właściwie nie występuje, bo tam przychodzi się po nówki-sztuki najnowszej generacji dostępne od ręki.

Natomiast sklepy internetowe sprowadzą, co trzeba, wysyłając pod wskazany przez Ciebie adres. Mało tego, kupujesz przez smartfon i wcale nie musisz przeciskać się przez zatłoczone, zakorkowane miasto, aby złożyć zamówienie. Komponenty dowiezie do Ciebie kurier albo skorzystasz z któregoś z systemów przechowujących przesyłki.

Sprzedawców mających ciągle w ofercie RAM SODIMM DDR3 spotkasz na popularnych platformach zakupowych (marketplace’y), przy czym niektórzy prowadzą też własne e-commerce’y z bogatym asortymentem. W ten sposób kupisz nie tylko kość RAM, lecz może i podstawkę chłodzącą, nową myszkę z podkładką, do tego klawiaturę, hub USB i parę innych.

Prosta wymiana komponentu – RAM SODIMM DDR3 zamontujesz sam!

Wymiana komponentów w starszych laptopach jest niczym naprawa Poloneza lub VW Golfa II generacji. Praktycznie wszystko zrobisz w nim sam. Kiedyś producenci elektroniki wykazywali się większą otwartością na ingerencję w podzespoły notebooka. Nie tylko dało się otworzyć całą pokrywę serwisową, odsłaniając wszystko, co zostało przytwierdzone do płyty głównej, lecz można też było dostać się do dwóch najczęściej wymienianych komponentów: dysku oraz pamięci operacyjnej.

W tym celu wyznaczano niewielkie zaślepki zamykane pojedynczą śrubką. Po jej odkręceniu otrzymywaliśmy akurat tyle miejsca, by bezpiecznie oraz swobodnie wymontować dotychczasowy RAM SODIMM DDR3, a w jego miejsce wsunąć ten o większej pojemności, szybszy albo wręcz zestaw składający się z dwóch kości.

Po wszystkim warto odwiedzić BIOS, by sprawdzić, czy system poprawnie wykrywa nowy moduł. W przypadku zestawów koniecznie zweryfikuj, czy jeden z banków nie został zablokowany. Gdyby faktycznie tak było, laptop pracować będzie tak, jakby miał tylko jedną. A tego przecież nie chcesz, prawda?

Bogaty wybór pamięci RAM SODIMM DDR3 znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top