Close

Podstawowe zasady utrzymania czystości w ogrodowym basenie

Przydomowe baseny są dla coraz większej liczby osób już nie tylko odległym marzeniem, ale zrealizowaną rzeczywistością. Jak jednak, zachwycając się możliwością korzystania z kąpieli przed własnym domem, zadbać jednocześnie o to, żeby woda w zbiorniku zawsze była czysta i pozbawiona gromadzących się w niej bakterii?

Jakie są zasady dbania o przydomowy basen?

Najbardziej podstawowe zasady utrzymania w basenie czystej wody wydają się być stosunkowo proste. Większość posiadaczy przydomowych basenów ma na wyposażeniu specjalną siatkę do wybierania z wody liści, dzięki czemu to, co wpadło do zbiornika nocą, mogą bezproblemowo uprzątnąć z rana. Czy to jednak wystarczy? Okazuje się, że nie. Powierzchowna czystość wody to tylko element estetyczny, bo jeśli nie zadba się o jej odpowiednie filtrowanie, wówczas na ściankach zbiornika zaczną namnażać się niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Żeby tego uniknąć należy pamiętać o zainstalowaniu w basenie odpowiedniego filtra do wody. Tego rodzaju urządzenia można znaleźć u renomowanych producentów i dystrybutorów części basenowych np. na stronie https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/. Właściwie dobrany filtr będzie mieszał wodę i wyłapywał z niej te nieczystości, które nie są widoczne gołym okiem. Wszelkiego rodzaju bakterie, zarazki i drobnoustroje nie będą miały szansy się rozwinąć, a tym samym kąpiel w takim akwenie będzie całkowicie bezpieczna dla zdrowia.

Czystość „na oko” i czystość od środka

Zasada „czysty na oko” sprawdza się wyłącznie do czasu, w którym okaże się, że ktoś korzystający z basenu zacznie mieć nieprzyjemne świądy lub opryszczkę sugerującą zakażenie grzybiczne. Dlatego nie warto dać się zwodzić pozorom i stosować zarówno piaskowe filtry do wody, jak i chlor. Odpowiednia dawna chloru sprawia, że oczyszczane są od środki cząsteczki wody. To właśnie na tym poziomie zachodzi większość reakcji alergicznych i grzybicznych, które bez stosowania chloru niszczącego zarazki mogą prowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. Wykorzystując chlor np. kupiony w sklepie https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ należy też pamiętać o jego odpowiednim dawkowaniu. W tej kwestii nic nie może odbywać się na oko. Zbyt mała dawka chloru sprawi, że wprawdzie będziemy mieć poczucie dbania o higieniczną czystość zbiornika, ale tak naprawdę część bakterii przeżyje i w osłabionej formie będą reagować z organizmami osób pływających. Z kolei zbyt duża dawka chloru może sprawić, że woda będzie bardzo czysta wewnętrznie, ale nieprzyjemny zapach wokół basenu i sam chlor zaczną wywoływać równie niepożądane efekty.

W celu zadbania o sterylną czystość wody warto zasięgnąć porad ekspertów zarówno co do rodzaju zastosowanego w zbiorniku filtra, jak i dokładnej instrukcji dawkowania chloru. Dzięki temu będzie się miało absolutną pewność wykonania wszystkich higienicznych czynności tak, by domownikom i gościom korzystającym z basenu zapewnić maksymalny komfort kąpieli bez obawy o stworzenie zagrożenia dla ich zdrowia.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top