Close

Jaka dieta na odchudzanie?

Dieta na odchudzanie.

Podstawą takiej diety jest odpowiednia kaloryczność, która dostarczana jest do organizmu. Powinniśmy mieć tak zwany ujemny bilans czyli do organizmu dostarczać mniej kalorii niż do tej pory. najprostsza metoda obliczania zapotrzebowania kalorycznego to przybliżona waga x 24 godzin = BMR, czyli podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie BMR mnożymy przez współczynnik aktywności i otrzymujemy ostateczne podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. 

Więcej wskazówek na stronie https://dietetyk.edu.pl

Te diety pozwolą nam na zrzucenie zbędnych kilogramów. 

Dieta śródziemnomorska.

Obejmuje zdrowe tłuszcze takie jak  awokado, oliwa z oliwek orzechy i ryby, które należy spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie zapomnimy też o fasoli, owocach, zielonych warzywach i pieczywie pełnoziarnistym. 

Dieta Dash

Inaczej dieta niskosodowa. Powstała po to, aby ludzie mogli kontrolować ciśnienie krwi bez brania leków. Chociaż bardzo dużo ludzi stosuje ją, ponieważ zauważyli oni, że pozwala ona zgubić zbędne kilogramy. Dash too dieta w, której podstawą są warzywa, produkty pełnoziarniste oraz niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne. Dzięki tej diecie z powodzeniem poprawimy swoje zdrowie, a jeśli będziemy kontrolować kalorie możemy schudnąć i obniżyć ciśnienie we krwi. 

Dieta wegańska.

Idąc trochę dalej i nie skupiają się tylko na diecie wegetariańskiej. Możemy przejść na dietę wegańską. Polega ona na unikaniu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego w tym także nabiału, jajek oraz miodu. Ludzie ze względu na mniejszą ilość jedzenia śmieciowego, które można wplatać do innych diet wybierają właśnie tą metodę jedzenia w celu zmniejszenia masy ciała. Dzięki roślinom, które zapachem oraz smakiem nawiązują do mięsa odżywianie w stylu wegańskim staje się łatwiejsze. Przejście na 

weganizm w niektórych przypadkach może być koniecznością jeśli tradycyjne diety nie pomagają. 

Dieta Kliniki Mayo

Oparta jest na jajkach jest bardzo restrykcyjnym sposobem odżywiania i wymaga ona silnej woli. Powinno się ją stosować przez okres około 2 tygodni. Trzeba dokładnie trzymać się schematu diety, a mianowicie codziennie należy spożywać 4-6 sztuk ugotowanych na twardo jaj. Stanowią one źródło pełnowartościowego białka, które ma pobudzić naszą materię ułatwiając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej. 

Dieta TLC

W Polsce jest mało stosowana, ponieważ nie wszyscy jeszcze ją znają. Jej głównym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Dieta ma spowodować spadek wagi, zwiększenie aktywności fizycznej oraz chęć rzucenia palenia. 

Poza stricte dietami, które są zalecane w momencie gdy chcemy zrzucić wagę. Istnieją pewne zasady, których jak nie będziemy przestrzegać to nasza dieta nie będzie miała sensu. 

Zasada 1 Odstawmy lub ograniczmy spożycie cukru 

Zasada 2 stosujmy zamienniki np zamiast chrupać chrupki możemy schrupać pokrojonego ogórka. 

Smażenie, gotowanie czy grillowanie wykonujemy bez tłuszczu. 

Zasada 3 Czytajmy etykiety na produktach

Cukier lub podróbki cukrowe potrafią być wszędzie nawet nieraz gdy nie przeczytamy etykiety możemy być mocno zdziwieni patrząc potem w domu na skład danego produktu. 

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ilość cukrów w produktach takich jak:

Napoje.

Jogurty.

Surówki mogą zawierać sosy, które też w swoim składzie mają cukier.  

Zwróćmy uwagę na miód, dżem, gdyż te produkty mogą być podrabiane, a te w dużych ilościach będą zawierać cukier. 

Zasada 4 zrezygnujmy ze słodkich owoców, ponieważ działają tak samo jak słodycze, czyli z winogrona, bananów, śliwek oraz ograniczmy jedzenie gruszek i jabłek. 

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top