Close

Kask – ochrona głowy

Uszkodzenia głowy mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian. Mogą je wywołać uderzenia spowodowane przez spadające przedmioty lub ostre narzędzia. Ochrona głowy jest bardzo ważna podczas prac na placach budowy, pracach wysokościowych, w kopalniach, a więc wszędzie tam, gdzie może osunąć się strop lub spaść przedmiot z wysokości.

Kaski ochronne – zabezpieczenie głowy

Kaski ochronne lub hełmy ochronne zabezpieczają czaszkę przed urazami. Ich konstrukcja zbudowana jest z trzech elementów. Są to skorupa, więźba i pasek. Skorupa to największa powierzchnia kasku, której zadaniem jest neutralizowanie uderzeń. Za amortyzację odpowiada więźba kasku, która jest przylegającą częścią do skorupy. Pasek natomiast służy do regulacji kasku do głowy. Każdy z elementów budowy kasku jest istotny podczas ochrony głowy. Każdy z nich jest odpowiednio przemyślany, aby spełniał swoje funkcje. Na przykład skorupa kasku jest tak wyprofilowana, żeby swoim opływowym kształtem minimalizować uderzenia.

Gdzie wykorzystuje się hełmy i kaski ochronne?

W wielu branżach i przemysłach kaski ochronne zagościły na dobre. Wykorzystuje się je w budownictwie, lotnictwie, rolnictwie, w branży spożywczej, podczas prac magazynowych, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z magazynowaniem na wysokim stanie. Do niektórych hal i magazynów w dużych zakładach produkcyjnych nie można wejść bez kasku ochronnego. Wymóg ten jest narzucony ze względów bezpieczeństwa pracy. Dotyczy to nie tylko pracowników zakładu, ale również wszystkie osoby odwiedzające, w tym klientów i kontrahentów, którzy chcą przyjrzeć się procesowi produkcji.

W zależności od rodzaju wykonywanych prac dostępne są różne modele kasków. Kaski przeznaczone do prac budowlanych zazwyczaj posiadają daszek, który dodatkowo zabezpiecza twarz przed uszkodzeniem. Przy hełmach przeznaczonych do prac na wysokościach takie daszki nie są spotykane albo są znacznie mniejsze. Kładzie się za to nacisk na opływowy kształt. W kwestii barw, kaski ochronne dostępne są w dowolnym kolorze i bez problemu można je spersonalizować i nanieść na nie logo firmy. Niektóre kaski w zależności od przeznaczenia posiadają dodatkowe akcesoria. Między innymi kaski dla kosiarzy i pilarzy wyposażone są w słuchawki oraz dodatkowy panel zabezpieczający całą twarz, a kaski dla górników dodatkowe lampy czołowe.

Podczas wyboru odpowiedniego kasku ochronnego należy zwrócić uwagę na dopasowanie typu kasku do danego rodzaju prac wraz z wachlarzem niezbędnych akcesoriów. Ważny jest przepływ powietrza, dlatego kask powinien posiadać otwory wentylacyjne. Nie zapominajmy o certyfikatach i atestach dopuszczających kaski do użytku.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top