Close

Poziome i pionowe żaluzje drewniane

Zadaniem żaluzji drewnianych jest nie tylko ochrona przed słońcem, ale także stworzenie przytulnej atmosfery, podkreślenie gustu właściciela, stworzenie komfortowych warunków do życia i pracy. Drewno użyte do ich produkcji daje bezpieczeństwo, trwałość i przyjazność dla środowiska. Żaluzje drewniane zajmują wysokie miejsce w aranżacji wnętrz mieszkań, domów, pomieszczeń biurowych. Projektanci zalecają ich stosowanie do kontrastowania z metalowymi i plastikowymi elementami wnętrza lub jako harmonijny dodatek do naturalnych materiałów.

Jakie zadanie spełniają żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane podkreślają subtelny smak, dyskretny luksus wnętrza, jego ekstrawagancję czy elegancję, wnoszą do każdego wnętrza odrobinę komfortu, a także czynią je bardziej solidnym. Żaluzje drewniane można stosować zarówno w lokalach użytkowych, jak i w domowej sypialni. Będąc połączeniem klasycznego stylu wnętrz i nowych technologii, produkty są piękne, bardzo wygodne w użytkowaniu, trwałe i łatwe w montażu, co pozwala nie tylko chronić przed promieniami słonecznymi, ale także zdobić okna i wnętrza.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane występują w dwóch odmianach:

  • Modele poziome nadają się do każdego pomieszczenia. Lamele żaluzji drewnianych poziomych mają niewielką szerokość.
  • Modele pionowe są często używane w stylu rustykalnym i orientalnym, mają szersze listwy.

Żaluzje drewniane pasują do każdego wnętrza. Do ich produkcji wykorzystywane jest prasowane drewno egzotyczne lub trawa bambusowa. Drewno przechodzi fazę suszenia, aby usunąć nadmiar wilgoci. Przygotowane lamele drewniane są impregnowane związkami ochronnymi, polerowane i malowane roztworami barwiącymi. W końcowym etapie są lakierowane. Części składowe wykonane są ze stali, aluminium, tworzywa sztucznego. W przypadku żaluzji drewnianych najlepiej nadają się odcienie naturalne, chociaż paleta kolorów może zaspokoić zupełnie inne potrzeby każdego użytkownika.

Żaluzje drewniane poziome i pionowe

Poziome układa się w tradycyjny sposób: do okien standardowych stosuje się lamele o szerokości 25 mm, do okien wysokich wymagana jest większa szerokość lameli od 50 mm. Lamele są przymocowane do metalowego gzymsu, stylizowanego na drewno, za pomocą drabinki. Stabilność konstrukcji zapewnia obciążona szyna umieszczona na samym dole. Drewno lameli pokryte jest odpornymi na wilgoć, niepalnymi i antystatycznymi impregnatami w celu zwiększenia żywotności i ułatwienia procesu pielęgnacji produktu.

W przeciwieństwie do drewna, żaluzje bambusowe znalazły swoje miejsce w aranżacji pomieszczeń w stylu minimalizmu, kolonialnym czy japońskim. Takie osłony mają bogatą paletę kolorów i oryginalną fakturę, która może odmienić pomieszczenie. Bambus jest bardziej odporny na działanie promieni słonecznych niż drewno, dlatego polecany jest do okien od strony słonecznej.

Zamawiając żaluzje pionowe należy wziąć pod uwagę mechanizm ich otwierania. Może być od środka, w prawo lub w lewo. Dostępne są modele elektryczne lub ręczne. W przypadku poziomych żaluzji drewnianych preferowany jest zautomatyzowany proces sterowania. Dotyczy to także żaluzji bambusowych. Sposób sterowania i mechanizm otwierania są pod wieloma względami decydującymi czynnikami w utrzymaniu żaluzji. Materiał nie zbiera kurzu, wystarczy odkurzyć raz lub dwa razy w miesiącu, można je również przetrzeć ściereczką lub użyć klasycznych środków do pielęgnacji powierzchni drewnianych.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top