Close

Co zrobić, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt konsolidacyjny?

Masz kilka różnych zobowiązań finansowych i martwisz się, że nie dasz rady co miesiąc spłacać wszystkich rat? Rozwiązaniem tego problemu może być zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny, dobrze jednak wiedzieć, jakie warunki trzeba najpierw spełnić, by go otrzymać.

Kredyt konsolidacyjny – charakterystyka

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest kredyt konsolidacyjny, jak działa i kiedy po niego sięgnąć. Według definicji jest to jeden z popularnych produktów finansowych, oferowanych w bankach, który umożliwia połączenie w jedno kilku różnych zobowiązań. Najczęściej sięga się po niego wówczas, gdy dotychczasowa spłata wszystkich rat stanowi zbyt duże obciążenie. Polega to na tym, że sumuje się wszystkie kredyty i pożyczki, ustanawiając nowe warunki spłaty, przy ujednoliceniu oprocentowania, wraz z obniżeniem wysokości comiesięcznych rat i wydłużeniem czasu spłaty.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym i polega na zaciągnięciu nowej umowy kredytowej w zamian za dogodniejsze warunki spłaty. To, jak wnioskować o kredyt i co jest do niego potrzebne wskazuje konsolidujkredyt.pl. Po pierwsze zobowiązanie te można otrzymać wyłącznie w banku, a co za tym idzie, konieczne będzie spełnienie określonych warunków. Oprócz wypełnionego wniosku i udokumentowanego dochodu należy przedstawić także umowy kredytowe i pożyczkowe wszystkich zobowiązań, które chce się skonsolidować. Można się o to starać na dwa sposoby – bezpośrednio w banku, jak i przez internet, choć najczęściej i tak konieczna będzie osobista wizyta w placówce finansowej.

Zdolność kredytowa a kredyt konsolidacyjny

Z racji tego, że kredyt konsolidacyjny jest nową umową kredytową i bank, zanim go udzieli, musi sprawdzić zdolność oraz wiarygodność kredytową klienta. Należy przedstawić oświadczenie o dochodach od pracodawcy, a także wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy. Sprawdzana jest także historia kredytowa kredytobiorcy, czyli weryfikuje się bazy danych dłużników jak BIK, BIG czy KRD. Żaden bank nie udzieli takiego zobowiązania osobie, która posiada niespłacone zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny dedykowany jest osobom, które posiadają kilka kredytów i pożyczek, ale jednocześnie nie zalegają z płatnościami.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do kredytu konsolidacyjnego?

W banku należy także przedstawić wszystkie umowy kredytowe i pożyczkowe, które chce się skonsolidować. Chodzi o to, by sprawdzić takie informacje jak numer umowy, datę zawarcia oraz numer rachunku. Konieczne będzie także ukazanie harmonogramu spłat oraz potwierdzenia dokonywanych płatności. W ten sposób bank będzie miał pewność, że klient jest wiarygodny i dotychczasowo spłacał wszystkie swoje zobowiązania terminowo i bez poślizgu.

Czy można dostać kredyt konsolidacyjny, mając długi?

Nie, nie można. Żaden bank nie udzieli kredytu, także konsolidacyjnego osobie, która ma problemy z terminowym płaceniem za zobowiązania. Skoro w tym momencie nie jest się w stanie oddać zadłużenia, to czy nowa umowa kredytowa cokolwiek zmieni? Banki na to nie przystaną, ale nieco inaczej może wyglądać to w przypadku firm pozabankowych. Mają one zazwyczaj mniejsze wymagania i nierzadko swoje oferty pożyczek konsolidacyjnych kierują także do osób zadłużonych.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top