Close

Jak inwestować w kryptowaluty?

Jeszcze kilkanaście lat temu inwestorzy skupiali swoją uwagę jedynie na aktywach, które miały swoją materialną postać. Dziś jednak coraz więcej z nich decyduje się zainwestować w kryptowaluty – pieniądze, które istnieją jedynie dzięki elektronicznemu zapisowi, lecz nie mają swoich gotówkowych odpowiedników. Jak inwestować w kryptowaluty?

Charakterystyka produktu inwestycyjnego

Dla wielu doświadczonych inwestorów kryptowaluty stały się tak samo powszednim produktem, jak na przykład akcje czy obligacje. Obecnie przekonuje się do nich także coraz więcej osób, które początkowo sceptycznie podchodziły do kryptowalut. Zasadniczo rzecz ujmując, jest to produkt inwestycyjny, jak każdy inny. Aby móc rozpocząć proces inwestowania, należy posiadać pewien kapitał początkowy. Handel kryptowalutami odbywa się poprzez specjalistyczne platformy, na przykład binance. Pod tym względem kryptowaluty mogą nieco przypominać akcje bądź inne papiery wartościowe. Status kryptowalut nie jest jednak do końca uregulowany, choć intensywnie pracują nad tym rządy wielu krajów. Kryptowaluty nie mają również swojego „nadzorcy”, a więc banku, który czuwałby nad podtrzymywaniem ich wartości. Niemniej jednak nie jest prawdą, że kryptowaluty funkcjonują w próżni – wbrew pozorom są one skorelowane z innymi produktami inwestycyjnymi, w miarę rozwoju rynków finansowych.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Kryptowaluty już od samego początku budziły wiele kontrowersji – jedni dorabiali się na nich dużych pieniędzy, inni tracili wszystkie posiadane oszczędności. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że podobna sytuacja może mieć miejsce na niemal każdym rynku inwestycyjnym. Jeżeli bowiem inwestor nie posiada odpowiedniej wiedzy, to nawet mało ryzykowny produkt może przynieść mu stratę, zamiast zysku. Dlatego też każdy, kto chciałby zainwestować w kryptowaluty, powinien zdobyć elementarną wiedzę o tym produkcie. Należy wiedzieć, co wpływa na obecną wartość produktu oraz z jakimi aktywami jest on skorelowany. Co ciekawe, inwestorzy, którzy nie czują się zbyt pewni swoich sił na rynku kryptowalut, mogą spróbować swoich sił na giełdach w wersji demo. Dają one, przynajmniej częściowy pogląd na to, jak dokładnie wygląda handel na właściwych giełdach kryptowalut. 

Jak wygląda procedura inwestycji?

Na początku musimy wybrać platformę, za pomocą której chcemy inwestować w kryptowaluty. Następnie zakładamy na niej konto – przygotujmy ważny dokument, najlepiej dowód osobisty, gdyż konieczne będzie potwierdzenie naszej tożsamości. Na giełdzie kryptowalut możemy dokonywać transakcji, sprawdzać aktualne ceny produktów czy analizować dane historyczne. Mamy również możliwość założenia własnego portfela kryptowalut, co polecane jest w szczególności osobom, które chciałyby zainwestować w perspektywie długoterminowej. Każda platforma posiada własny regulamin, który określa między innymi minimalny próg wypłaty bądź prowizję. Jeżeli przyjmuje ona płatności za kryptowaluty w walutach obcych, to użytkownik musi posiadać w banku konto walutowe.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top