Close

McDonalds czy godna praca dla studenta?

Czy będąc świeżo upieczonym absolwentem uczelni wyższej lub właśnie kończąc studia, młody człowiek ma możliwość znalezienia przyzwoitej pracy za godziwe pieniądze? Czy może pozostaje mu praca na myjni, robienie hamburgerów w McDonaldzie, a może praca na kasie w Biedronce za najniższą krajową?

Przeglądając oferty pracy w popularnych serwisach takich jak OLX, Gumtree czy Praca. pl na pierwszy rzut oka można zauważyć, że miejsc pracy jest naprawdę dużo i to w bardzo wielu dziedzinach jak choćby programowanie czy doradztwo klientom. Jednak po bardziej wnikliwym przyjrzeniu się tym ofertom od razu nasuwa się, że są to propozycje pracy dla ludzi, owszem, z posiadanym przez nas wykształceniem, ale wymagane jest także doświadczenie, którego w przeważającej większości nie mają osoby, którzy właśnie ukończyły swoje studia.

Z drugiej strony bardzo dużo ofert skierowanych jest do z konkretnym zawodem lub umiejętnościami, jak chociażby spawacz czy kierowca. Ale po co nam były w takim razie studia?
Dobrym rozwiązaniem, jeśli nie koniecznością dla absolwentów w dzisiejszych czasach są staże. To właśnie tam zdobywa się, tak konieczne do każdej pracy doświadczenie.

Po ukończeniu takiego stażu lub ewentualnie praktyk, istnieje szansa, że nasze umiejętności spodobają się pracodawcy i zaoferuje on nam pracę, już w pełnym wymiarze godzin i za odpowiedną stawkę. Ewentualnie taki staż zawsze można wpisać do CV co w przyszłości może zaowocować łatwiejszym znalezieniem pracy. A zdobyte tam umiejętności również zaprocentują, jeśli nie w tej to w innej pracy.

A może własna działalność gospodarcza? Aktualnie jest dostępnych dużo możliwości otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej dla ludzi młodych. Oczywiście, wiąże się to ze spełnieniem wielu wymogów i załatwieniem formalności, ale daje bardzo duże pole do wykazania się. Dofinansowania takie nie wymagają zwrotu, a może akurat uda się utworzyć bardzo dobrze prosperujące biuro architektoniczne, które będzie dla na pracą na lata? A jeśli się nie uda, trudno, to także jest jakieś doświadczenie. Zakład można po pewnym czasie zamknąć bez konsekwencji i spróbować czegoś nowego.

Znalezienie pracy nie jest łatwe, ale nie można liczyć, że akurat pracodawca będzie przechodził obok naszego domu i zapuka do drzwi. Trzeba być kowalem własnego losu i podjąć jakąkolwiek próbę. Jeśli jednak i to nie wyjdzie, to pozostaje popytać w rodzinie, czy jakiś wujek nie jest aby wysoko postawionym pracownikiem firmy.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top