Close

Rynek nieruchomości w Warszawie

Zainteresowanie mieszkaniami na rynku Warszawskim jest bardzo duże. Nowe mieszkania cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, ludzi przybywa, a nowe inwestycje są coraz ciekawsze. Z całą pewnością można stwierdzić, że rynek pierwotny w Warszawie jest absolutnym ewenementem na skalę krajową.

Nowe mieszkania w Warszawie – popyt na nieruchomości nie słabnie

Zainteresowanie Warszawskimi nieruchomości nie zmienia się od kilku lat. Potwierdzeniem tego są wyniki sprzedażowe deweloperów. Z tych danych wynika, że mieszkania deweloperskie przyniosły dwa razy większe dochody niż w ubiegłym roku.

Jednak rekordowe wręcz sprzedaże, nie idą w parze z podażą. Nowe mieszkania w Warszawie sprzedają się jak świeże bułeczki. Zauważalna nierównowaga pojawić się może jeśli pojawi się niewiele nowych inwestycji, a liczba zainteresowanych nadal będzie rosła.

.Dla kupujących może to być bardzo niekorzystna sytuacja. Wpłynie to znacząco na cenę lokali. Nowe inwestycje w Warszawie już teraz osiągają zawrotne ceny. Kwota 16 tysięcy za m2 już nikogo nie dziwi. I co najlepsze nie są to najlepsze miejsca w stolicy. Rynek nieruchomości może przeżyć lekkie załamanie. Jeśli cena jeszcze wzrośnie, spadnie liczba zainteresowanych. Już teraz jest na bardzo wysokim poziomie.

Dlaczego podaż jest coraz niższa?

Pierwszy kwartał 2021 roku wskazał liczbę 330 nowych projektów mieszkaniowych na terenie Warszawy. Inwestycje, w których można było wybierać, w całej Warszawie, czyli w osiemnastu dzielnicach to 16 tysięcy lokali użytkowych. Jest to aż o 7 procent mniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku. Do spadku podaży przyczyniły się trzy dzielnice – Żoliborz, Mokotów i Śródmieście.

Na terenie Żoliborza podaż nowych mieszkań spadła o 73 procent, natomiast w śródmieściu powstało o 220 sztuk mniej mieszkań. Co do Mokotowa sytuacja miała się podobnie, spadek jaki został odnotowany to 320 lokali.

Dlaczego w Warszawie lawinowo spada ilość nowych inwestycji? 

Wystarczy spojrzeć na gęstość zabudowy. W stolicy brakuje po prostu działek, które mogą zostać zagospodarowane pod budowę nowych osiedli. Kurczy się też rynek na obrzeżach Warszawy, mowa o powiecie wołomińskim, w którym ceny nieruchomości też znacząco wzrosły.

Jaka jest cena mieszkania w stolicy?

Mimo tego, że podaż wyraźnie spada, średnia cena za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie wzrosła w II połowie 2021 i wynosi aktualnie ponad 11 000 za m2. Ceny są jednak wyższe w kilku rejonach. Chodzi o dzielnicę, które już mają dostęp do metra lub za chwilę będą go miały.

W ostatnim czasie najbardziej podrożały ceny mieszkań na Śródmieściu i wynoszą obecnie prawie 24 000 za metr kwadratowy. Dla porównania w ostatnim kwartale 2020 roku cena ta wahała się na poziomie prawie 17 000 za metr kwadratowy. Wzrosła zatem o aż 42 procent! Najtańsze mieszkania znaleźć można w Rembertowie, Wawrze, Wesołej, a także dalekiej Białołęce.

Szukając mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie sprawdźcie koniecznie oferty na https://wybierzdewelopera.pl/inwestycje/warszawa/.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top