Close

W czym może pomóc rzeczoznawca majątkowy?

Zdecydowana większość osób spotyka się z zawodem rzeczoznawcy majątkowego specjalizującego się w wycenie nieruchomości przy okazji dopełniania formalności związanych z kredytem hipotecznym. To jednak nie jedyna okoliczność, w której profesjonalnie sporządzony operat szacunkowy może odgrywać duże znaczenie. Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości, nawet jeśli nie jest to wymagane przez prawo? Jakie korzyści daje profesjonalna opinia rzeczoznawcy?

Kim jest rzeczoznawca w zakresie nieruchomości i czym się zajmuje?

Rzeczoznawca majątkowy to zawód, do którego wiedzie stosunkowo długa droga, a wymagania stawiane kandydatom są naprawdę wysokie. Aby zostać rzeczoznawcą, należy posiadać wyższe wykształcenie, jak również ukończyć studia podyplomowe na kierunku wyceny nieruchomości (lub ukończyć studia wyższe spełniające minima programowe stawiane studiom podyplomowym z tego zakresu). Ale to nie wszystko. Potrzebne jest również przebycie półrocznej praktyki w zawodzie oraz uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu, po którym kandydat otrzymuje stosowne uprawnienia. Rzeczoznawca majątkowy to zawód obarczony dużą odpowiedzialnością. Operaty szacunkowe, czyli profesjonalne wyceny nieruchomości, są w niektórych sytuacjach niezbędne – np. podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny lub w trakcie podziału majątku, czy rozliczeń podatkowo – skarbowych.

W pewnych przypadkach warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy także wówczas, gdy nie jesteśmy pewni ile nasza nieruchomość jest warta na rynku. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. wtedy, gdy pojawia się potrzeba sprzedaży mieszkania, domu, lokalu użytkowego lub gruntu. Każdy właściciel nieruchomości chciałby oczywiście spieniężyć ją w możliwie jak najbardziej zyskowny sposób. Specjalistyczna wycena bardzo w tym pomaga – rzeczoznawca majątkowy jest w stanie wykazać zalety sprzedawanej nieruchomości, często takie, o których właściciel nawet by nie pomyślał podczas wystawiania ogłoszenia. Profesjonalny operat szacunkowy bardzo ułatwia potencjalne negocjacje z klientami – jasno wskazuje na faktyczną wartość przedmiotu sprzedaży, stanowiąc bezsporny argument.

Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę majątkowego?

Doświadczonego rzeczoznawcę ze swojej okolicy najłatwiej jest oczywiście znaleźć przez Internet. Wielu rzeczoznawców ma swoje strony internetowe, gdzie prezentowany jest zakres usług oraz ogólne warunki współpracy. Wybierając rzeczoznawcę warto zwrócić uwagę na to, w wycenie jakich nieruchomości się on specjalizuje – może to być szczególnie pomocne, gdy potrzebny jest operat szacunkowy bardzo nietypowej nieruchomości, którą trudno nawet porównywać z innymi ogłoszeniami z okolicy.

Właściciele nieruchomości ze Śląska powinni zwrócić uwagę na ofertę pani Barbary Włodarczyk, która jest rzeczoznawcą majątkowym z Jaworzna, a obszarem swojego działania obejmuje całe województwo (http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-katowice). Doświadczony rzeczoznawca majątkowy może znacząco ułatwić korzystną sprzedaż nieruchomości – warto zainwestować w profesjonalną wycenę, by maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje przedmiot sprzedaży.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top