Close

5 sposobów na oszczędzanie wody

Wydaje się, że dostęp do wody jest sprawą oczywistą. Tymczasem, niekoniecznie. Nie tylko zasoby wody pitnej nie wszędzie są jednakowo dostępne, ale też wody jest po prostu coraz mniej. Nie dość na tym, wody podziemne są coraz bardziej zanieczyszczone. Wreszcie jeszcze jedna, równie istotna kwestia. Woda jest po prostu droga. Jak w prosty sposób zmniejszyć jej zużycie w twoim domu.

Wymień baterie na jedno uchwytowe

Ustawienie właściwej temperatury przy dwóch uchwytach jest skomplikowane i sprawia, że zużywamy więcej wody. Prosta wymian pozwala na sporą oszczędność. Jeśli nie planujesz remontu, załóż na krany perlatory. To rodzaj sitka o bardzo drobnych oczkach, które napowietrza wodę, tak że zużywasz jej zdecydowanie mniej, a jest to dla ciebie praktycznie niezauważalne.

Naucz się układać naczynia w zmywarce i prać tylko wtedy, gdy pralka jest pełna

Nawet najbardziej nowoczesne urządzenie niewiele pomoże, jeśli nie będziemy w prawidłowy sposób go obsługiwać. To problem, bo niechętnie czytamy instrukcje obsługi i stosujemy się do zaleceń producentów. Tymczasem, każdy z nich montuje programy ekologiczne, pozwalające na efektywną eksploatację. Zwróć uwagę czy sprzęt ma oznaczenie ECO.

Regularnie sprawdzaj szczelność i zakręcaj wodę

Nie ma nic bardziej denerwującego niż woda, która systematycznie skapuje z kranu. Kapanie wody, było zresztą jedną z tortur. Nie dość na tym, kapiący kran to koszty. Jedna kropla spadająca co pięć sekund to aż 2 tysiące litrów wody rocznie.

Mądrze podlewaj ogródek

Rośliny potrzebują wody, ale trzeba jej używać rozsądnie. Nie chodzi o to, aby włączać zraszacze każdego dnia o tej samej godzinie. Naprawdę, nic się nie stanie, jeśli twój trawnik będzie nieco mniej piękny niż sąsiada. Do podlewania kwiatów czy warzyw, używaj deszczówki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pod rynną ustawić beczkę i zbierać wodę na bardziej suche dni.

Naucz się brać prysznic i zakręcać krany

Powinno to być oczywiste, ale niestety nie zawsze jeszcze jest. Jeśli myjesz zęby, czy się golisz, nie musisz zostawiać krany z lejącą się wodą. Prysznic jest dużo bardziej ekonomiczny niż wanna i to jego powinieneś używać na co dzień. Kąpiel w wannie powinna być raczej uroczystym rytuałem Spa, który nie jest wpisany w dzień powszedni.

Dodaj komentarz

Leave a comment
scroll to top